شنبه، 15 آذر 1399 / 2020 December 5
نام فرستنده
پست الکترونیکی گیرنده
پیام برای گیرنده
بيانيه ى پنجمين اجلاس رسمى مجلس خبرگان رهبرى دوره ى چهارم
بيانيه ى پنجمين اجلاس رسمى مجلس خبرگان رهبرى دوره ى چهارم

 

21 اسفند 1387

 

بسم الله الرحمن الرحيم

 

الحمد لله رب العالمين و الصلاة و السلام على خير خلقه و اشرف بريته ابى القاسم محمد و على آله الطيبين الطاهرين لاسيما بقية الله فى الارضين ارواح العالمين لتراب مقدمه الفداء.

سپاس بى حد ايزد منان كه ملت شريف ايران را از نعمت والاى نظام اسلامى و رهبرى الهى بهره مند ساخت و امت اسلامى را لياقت و توفيق پاسدارى از دين خود كرامت بخشيد و حول محور ولايت فقيه به وحدت عمومى رساند.

با عنايت خاصه ى حضرت حق (عزوجل) و توجهات بقية الله الاعظم «عجل الله تعالى فرجه الشريف» سى ونهمين اجلاس رسمى مجلس خبرگان رهبرى برگزار شد. نمايندگان اين مجلس، موارد زير را يادآور مى شوند:

1ـ در ايام ميلاد پربركت پيامبر رحمت (صلی الله علیه و آله و سلم) ضمن گرامى داشت هفته ى وحدت، از علما و انديشمندان همه ى مذاهب اسلامى مى خواهيم با پرهيز از افراط و تفريط و خرافات و تأكيد بر مشتركات بين مذاهب اسلامى و توجه ويژه به مكتب اهلبيت، براى توسعه بخشى آن ها و پرهيز از تمركز بر موارد خلاف، تلاش نمايند و با روشنگرى بين مردم و ايجاد وحدت اسلامى و گستراندن فرهنگ تقريب، زمينه ى اقتدار روزافزون مسلمانان و يأس دشمنان را فراهم سازند.

2ـ از حضور گسترده ى ملت فخيم ايران در راهپيمايى 22بهمن، تشكر مى كنيم . حضور مردم، نشان قدرت عظيم نظام اسلامى و نماد استحكام پايه هاى مردمى اين حكومت است . آفرينش اين حماسه ى بزرگ، ضمن تأكيد بر حسّ مسؤوليت پذيرى و تعهد اسلامى و انقلابى ملت شريف ايران، اميد طرفداران نهضت جهانى اسلام را پرفروغ كرد و بر يأس دشمنان و بدخواهان افزود.

3ـ سه دهه تلاش گسترده ى نظام اسلامى در تطبيق و گسترش آرمان هاى دينى و تعميق اصول اسلامى در اين كشور و برقرارى عدالت اجتماعى در عرصه هاى مختلف و رشد و شكوفايى و بالندگى علمى و صنعتى و فن آورى و ساير اقدامات اصلاحى و خدمات شايسته، كارنامه اى درخشان فراهم آورده است . با اين همه، براى رسيدن به اهداف بلند موجود در قانون اساسى جمهورى اسلامى و چشاندن طعم گواراى مديريت دينى به اين ملت بزرگ و شايسته و نشان دادن توان مندى اسلام در اداره ى دين و دنياى مردم، گام هايى بلندتر و تلاشى گسترده تر و مستمر لازم است . توفيق همه ى دولتمردان و مسؤولان نظام را در اين راه خطير و در مسير پاسدارى و صيانت از ارزش هاى انقلاب اسلامى، از درگاه پركرم الهى خواهانيم .

4ـ ضمن تقدير از مساعى بى دريغ و تلاش هاى گسترده ى دولت خدمت گزار و مكتبى و دستگاه هاى قانون گذارى و قضايى كشور و تشكر و حمايت از نيروى انتظامى در برقرارى نظم و انضباط و امنيت اجتماعى، تفاهم و تعاون موجود در قواى سه گانه و ساير مسؤولان نظام را يكى از رمزهاى موفقيت و پيشرفت مى دانيم و از خداوند منّان مى خواهيم اين همدلى و سخت كوشى را مستمر بدارد تا راه وصول به اهداف بلند و سياست هاى كلان نظام اسلامى هموار بماند و روز به روز بر اميد و نشاط موجود در مردم افزوده شود و ميهن اسلامى به قله هاى مجد و سربلندى نزديك تر گردد. از همه ى مسؤولان و دست اندركاران مى خواهيم تا بر تلاش هماهنگ و جدّى خود براى استقرار عدالتى فراگير در نظام اجتماعى و قضايى و اقتصادى بيفزايند و براى حل مشكلات اقتصادى و به ويژه بهبود وضعيت فرهنگى كشور و تربيت دينى نسل جوان و اصلاح مظاهر اسلامى در جامعه و خصوصاً دانشگاه ها اهتمام ورزند.

5ـ موفقيت هاى چشمگير و درخشان دانشمندان مسلمان اين مرز و بوم را در عرصه هاى مختلف و متنوع ـ كه موجب تداوم استقلال و خود اتكايى كشور و عزت و سربلندى نظام اسلامى است ـ ارج مى نهيم و از تلاش متخصصان كشور، براى پرتاب ماهواره ى اميد و واردكردن كشور به جمع معدود قدرت هاى داراى توان بالاى موشكى و فضايى، قدردانى مى كنيم و تأكيد مى نماييم كه استفاده ى صلح آميز از انرژى هسته اى و مواهب الهى، حق مسلّم همه ى ملت ها و به ويژه ملتى است كه متخصصين آن با عنايات خاصه ى الهى و تكيه بر استعداد، سخت كوشى و خلاقيت خود، به اين سرمايه ى عظيم دست يافته اند. از مسؤولان شجاع كشور مى خواهيم كه مثل گذشته در برابر دسيسه هاى آمريكا و صهيونيزم بايستند و به جنگ روانى آنان كه عليه فعاليت هاى هسته اى به راه انداخته اند، توجهى نكنند و تا دست يابى به حقوق حقه ى اين ملت شريف، مسير را ادامه دهند.

6ـ از دولت محترم و مجلس شوراى اسلامى مى خواهيم زمينه هاى لازم را براى پويايى و تحول اقتصادى، عدالت، كارآيى و بهره ورى مناسب از ظرفيت ها فراهم سازند و بِه ْسازى روزافزون اقتصادى كشور را با برنامه ريزى دقيق و منطبق بر كارهاى تخصصى و كارشناسى و هوشيارى لازم پى بگيرند و در اين مسير با دورانديشى و تأنّى و احتياط حركت كنند تا اجراى آن، بيشترين بركات و ثمرات و كمترين تبعات منفى را براى كشور به دنبال داشته و بتواند عاملى براى گسترش «رفاه عمومى» و رفع فقر و محروميت در سايه ى «عدالت اجتماعى» باشد.

7ـ فلسطين، يكى از مسائل اصلى جهان اسلام و غصه ى آن، زخم عميقى بر پيكر بشريت امروز است . ما بار ديگر اشغال اين سرزمين و سلطه ى غاصبانه ى رژيم صهيونيستى را محكوم مى كنيم .

رژيم منحوس و غاصب صهيونيست با بى رحمى ها و جنايات وحشيانه و نسل كشى مردم مظلوم نوار غزه، سقوط و نابودى خود را رقم زد. بى شك خون شهيدان مظلوم و كودكان بى گناه و زنان و مردان بى پناه اين سرزمين، پيروزى حتمى اين ملت را تضمين نموده است . در شرايط فعلى بايد براى رفع كامل حصر از نوار غزه و بازسازى اين سرزمين اقدام نمود. ما ضمن تقدير و تشكر از مواضع داهيانه و هدايت هاى مقام معظم رهبرى «دام ظله الوارف» در اين خصوص، سخنان ايشان را در همايش بين المللى حمايت از غزه مانند هميشه ترسيم كننده ى استراتژى مبارزاتى مسلمانان و حق طلبان جهان عليه غاصبان خون ريز صهيونيست مى دانيم .

اكنون وظيفه ى تمام مسلمانان سراسر جهان، كمك همه جانبه و حمايت كامل از ملت مظلوم فلسطين و شكستن طلسم مصونيت جنايتكاران صهيونيست است .

راهكار منطقى حل اين مشكل، شركت همه ى صاحبان حقِ اين سرزمين، در يك همه پرسى و انتخاب آزادانه ى ساختار حكومتى است . عدم پذيرش اين امر از سوى دنياى غرب، نشان پايبند نبودن آنان به اصول بديهى دموكراسى است كه در حمايت از اين شيوه، گوش فلك را كر كرده اند!

8ـ از كشورهاى عربى مى خواهيم كه وحدت جهان اسلام را حفظ كنند و با هوشيارى در برابر توطئه ها و پرهيز از تفرقه افكنى، حرمت پيروان اهل بيت : را به ويژه در حرم رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم)  نگه دارند.

9ـ ولايت فقيه محكم ترين سدّى است كه همواره در مقابل تهاجم بيگانه و دشمن داخلى ايستاده و موجبات حفظ و حراست از ديانت و امنيت و عزت و حريّت ايران اسلامى را فراهم آورده است . ملت ايران پيروزى انقلاب و استقرار نظام اسلامى اش را ثمره ى شيرين حمايت از اين اصل مترقى مى داند. ملت ايران، ولايت فقيه را به عنوان يك واقعيت همراه با قداست و معنويت، در اعماق وجودش پاسدارى خواهد كرد.

10ـ ملت ايران در آستانه ى انتخاب دهمين رييس جمهورى اسلامى، خود را براى حضورى گسترده تر از هر زمان ديگر در يكى از مهم ترين و سرنوشت سازترين صحنه هاى انقلابى آماده مى كند. آحاد اين كشور اين بار نيز با هوشمندى و درايت دينى و شعور سياسى و درك انقلابىِ خود، به طور يكپارچه در صحنه ى انتخابات حضور خواهند يافت و با گزينش شايسته ترين فرد براى اين پست خطير، تكليف شرعى و ملّى خود را ادا خواهند كرد.

بر اساس آموزه هاى قرآنى، رييس جمهور منتخب، بايد فردى حفيظ و عليم باشد و تعهد و حفاظت از آرمان هاى دينى و انقلابى را در كنار تخصص و كارآمدى داشته باشد. تبليغات صحيح، صادقانه و منطقى با رعايت اخلاق انتخاباتى و به دور از شيوه هاى تخريبى، آماده سازى بسترى مناسب و فضايى آرام و آزاد براى برگزارى انتخاباتى سالم و صيانت و حراست از آراى مردم و امانتدارى مجريان و ناظران، شايسته ى مردم فهيمى است كه همواره با احساس مسؤوليت و آگاهى و درايت دينى و مكتبى و مشاركت و حضور حدّ اكثرى در اين صحنه ها، حاضر مى شوند و بر سرنوشت خود و كشورشان اهتمام مى ورزند.

در پايان، ضمن آرزوى طول عمر و عزّت و عافيت براى مقام معظم رهبرى، مدظله العالى، توفيقات روز افزون تمامى خدمت گزاران به اسلام و مسلمانان، به ويژه مراجع بزرگوار تقليد و مسئولان محترم قواى سه گانه را از خداوند منّان خواهانيم .

مجلس خبرگان، ضمن گرامى داشت ياد و خاطره ى بنيان گذار جمهورى اسلامى ايران 1و يادگاران امام راحل و همه ى شهيدان والا مقام ميهن اسلامى، براى بازماندگان شهدا و ايثارگران و جانبازان عزيز، سلامتى و عافيت را مسئلت مى كند.

خداوندا روزبه روز بر عظمت و مجد مسلمانان عالم و بخصوص ايران اسلامى بيفزا و اين انقلاب را به نهضت جهانى صاحب اصلى اش، بقية الله الاعظم، عجل الله تعالى فرجه الشريف، متصل بفرما. آمين يا رب العالمين .

و السلام عليكم و رحمة الله و بركاته

مجلس خبرگان رهبرى

21 اسفند 1387

نسخه PDF

حجم: 310 KB
ارسال نظر
نویسنده
متن
*