شنبه، 15 آذر 1399 / 2020 December 5
نام فرستنده
پست الکترونیکی گیرنده
پیام برای گیرنده
بيانيه شانزدهمين اجلاس رسمى مجلس خبرگان رهبرى «دوره چهارم»

    بسم اللّه الرّحمن الرّحيم
    بيانيه شانزدهمين اجلاس رسمى مجلس خبرگان رهبرى
    «دوره چهارم»
 مجلس خبرگان رهبرى در پايان شانزدهمين اجلاسيه رسمى خود، پس از دو روز نشست و تبادل نظر پيرامون مسائل داخلى و بين المللى، در آستانه ولادت با سعادت حضرت ثامن الحجج «عليه آلاف التحية و الثناء» ضمن تبريك ايام الله دهه كرامت محضر مبارك حضرت بقية الله الاعظم «عجل الله تعالى فرجه الشريف»، مقام معظم رهبرى و ملت شريف ايران، نكات زير را مورد تأكيد قرار مى‏دهد:
 1. بى شك، ولايت مطلقه فقيه، عامل حدوث و بقاء انقلاب و نظام اسلامى بوده و امام راحل عظيم الشأن(ره) و رهبر معظم انقلاب (مدظله العالى) با مديريت و رهنمودهاى شايسته خود، عملاً مترقى ‏بودن اين اصل را به اثبات رسانده‏اند. مجلس خبرگان رهبرى، ضمن تقدير و تشكر از اتخاذ مواضع حكيمانه مقام معظم رهبرى در عرصه‏ هاى مختلف، تأكيد مى‏نمايد عمل به رهنمودهاى ايشان، موفقيت و عزت ايران اسلامى را به دنبال خواهد داشت.
 2. با توجه به عنايت ويژه مقام معظم رهبرى به مسائل فرهنگى و نگرانى معظم له در اين زمينه، با عنايت به اينكه زير بناى تمام برنامه ‏هاى اقتصادى، اجتماعى، سياسى و نظامى بايد صبغه فرهنگ اصيل دينى داشته باشد تا بتواند نظام اسلامى را به‏ عنوان يك الگو به جهان عرضه نمايد و اسلام را آن‏گونه كه هست به جوامع بشرى معرفى نمايد؛ لذا مجلس خبرگان، ضمن تأكيد بر جايگاه رفيع و مسؤوليت خطير شوراى عالى انقلاب فرهنگى و تشكر از تلاشهاى آن شوراى محترم در عرصه فرهنگ، علم و فن‏آورى؛ از اين شورا و ساير نهادهاى فرهنگى؛ اعم از حوزه‏ هاى علميه، علماء اعلام، نويسندگان عالى نظام، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى، وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم و آموزش عالى، وزارت ارتباطات و فن‏آورى اطلاعات، سازمانهاى ميراث فرهنگى و گردشگرى، صدا و سيما و همه رسانه ‏ها و مطبوعات مى‏خواهد كه تمام تلاش خود را براى تبيين و ترويج فرهنگ اسلامى در جامعه به كار گيرند و به مطالبات رهبر بزرگوار انقلاب (دام ظله) و اقشار مختلف مردم متعهد و خانواده ‏هاى محترم شهدا، در زمينه فرهنگ، پاسخ مناسب دهند و اجازه ندهند مردم مسلمان كشور، به خصوص جوانان عزيز، از هجمه فرهنگى جهان سلطه و برنامه‏هاى گسترده دشمنان آسيب ببينند. انتظار مى‏رود تمامى نهادها و دستگاههاى مسؤول در امر فرهنگ، در راستاى حفظ و تحكيم ارزشها و رعايت موازين شرعى كه ثمره مجاهدت علما و خون شهيدان است تلاش بيشترى نموده و با هنجارشكنان و بر هم زنندگان امنيت فرهنگى جامعه كه شالوده انقلاب امام و قيام ملت بوده، با ابتكار عمل و برنامه‏ريزى دقيق، به صورت فعال و با اقتدار و تدبير لازم برخورد نمايند.
 3. مقام معظم رهبرى در ديدار اخير رئيس جمهور و هيأت محترم وزيران، پانزده توصيه مهم و راهبردى داشتند. به طور قطع، حركت در منشور ترسيم شده از سوى معظم له مى‏تواند دولت را در دستيابى‏به اهداف پيش رو، يارى نمايد. مجلس خبرگان، ضمن اعلام حمايت از قواى سه گانه؛ به ويژه دولت محترم، تأكيد مى‏كند كه تحقق وعده‏هاى دولت و توسعه همه‏جانبه فرهنگى، اقتصادى، اجتماعى و سياسى كشور، در گرو «به كارگيرى همه نيروهاى باتجربه و معتقد به نظام»، «پرهيز از اقدامات سطحى و جناحى»، «حمايت از نخبگان، متخصصان و مبتكران»، «اجراى صحيح سياست‏هاى كلى سند چشم ‏انداز، اصل44 و اقتصاد مقاومتى » و«توجه به مسأله تكثير نسل و ايجاد بسترهاى مناسب براى آن» خواهد بود.
 4. وحدت و يكپارچگى آحاد ملت، اقوام، گروهها و به ويژه مسؤولان نظام اسلامى، رمز پيروزى و تداوم انقلاب اسلامى و اصلاح امور بوده و خواهد بود. در فراز و نشيب‏هاى گوناگون انقلاب، هرگاه وحدت و آرامش جامعه حفظ شده، شاهد موفقيت، پيشرفت و غلبه بر دشمنان انقلاب و اسلام بوده‏ايم. خبرگان ملت از همگان؛ به‏ويژه قواى سه گانه مى‏خواهد با وحدت كلمه و همدلى بيشتر، به تفرقه‏ افكنان و توطئه‏ گران اجازه ميدان ‏دارى نداده و بستر مناسبِ حفظ عزت و سربلندى ايران اسلامى را با وحدت، محبت و انسجام ملى در سايه اسلام و رهبرى ولى فقيه بيش از پيش محقق نمايند.
 5. روز قدس امسال، با توجه به حملات ددمنشانه اسرائيل غاصب به باريكه غزه و شهيد و مجروح شدن بيش از 13هزار مرد و زن و كودك بى‏گناه، در داخل و خارج از كشور، پرشورتر از گذشته در دفاع از فلسطين عزيز و غزه مظلوم، با حضور چشمگيرتر مردم هميشه در صحنه برگزار شد. نمايندگان مجلس خبرگان رهبرى از تمامى مردم عزيز كشورمان و همه آزاديخواهان جهان كه در حمايت از مردم بى‏پناه غزه بپاخاستند، تشكر كرده و اقدامات وحشيانه رژيم كودك كش اسرئيل و حاميان وى از غرب و برخى كشورهاى عربى و سكوت مرگبار سازمانهاى مدّعى دفاع از حقوق بشر را به شدت محكوم نموده و اعلام مى‏دارد كه تنها توكّل بر خدا و مقاومت مردم فلسطين بود كه شكستى تاريخى بر پيكره رژيم سفاك صهيونيستى وارد كرد و بار ديگر نداى حق‏طلبانه پيروزى خون بر شمشير را به گوش جهانيان رساند و مردم مظلوم غزه توانستند پس از قريب دو ماه استوارى و مجاهدت وصف‏ناپذير، اسرائيل غاصب را به زانو درآورده و خواسته به حق خود را بر اين رژيم درنده‏خو، تحميل نمايند. مجلس خبرگان رهبرى، ضمن تبريك اين پيروزى به ملت فلسطين و گروههاى مقاومت اعلام مى‏دارد كه اين رژيم با كشتن انسانهاى بى‏دفاع و حمله به مناطق غير نظامى، مساجد، مدارس، بيمارستانها و مؤسسات بين المللى، مرتكب جنايت جنگى شده و بايد محاكمه و مجازات شود و بداند كه نمى‏تواند برعزم جدى مردم مقاوم غزه و كرانه باخترى، براى تشكيل دولت فلسطينى با محوريت قدس شريف فائق آيد. مبارزان فلسطينى هم بدانند كه (إِنَّ اللَّهَ عَلى نَصْرِهِمْ لَقَدِيرٌ).
 6. مجلس خبرگان رهبرى، اقدامات ددمنشانه گروه تروريستى داعش در سوريه و عراق را به شدت محكوم مى‏كند. جنايت‏هاى اين گروهِ تندرو، انحرافى و دست‏پرورده سازمانهاى جاسوسى آمريكا و اسرائيل خبيث و حاميان مالى عربى آن، دل هر دردمندى را به درد مى‏آورد. بى‏شك، همراهى باقى‏مانده‏هاى حزب بعث و كسانى كه از نتيجه انتخابات اخير پارلمان عراق ناخشنود بودند، در پيشرويهاى اين گروهك تكفيرى، مؤثر بوده است. اين گروه جانى، به دنبال ايجاد اختلاف و اغتشاش بين مسلمانان و تغيير نقشه خاورميانه است. ما ضمن تبريك پيروزيهاى اخيرى كه در «آمِرلى» و «موصل» به دست آمده؛ رمز موفقيت را توكل بر خدا و وحدت و يكپارچگى همه گروهها، طوايف و اقوام عراقى و مقاومت ارتش، مجاهدان و عشاير عراق در سايه توجه به نقش مرجعيت دينى و عمل به قانون اساسى اين كشور مى‏دانيم. همچنين مجلس خبرگان رهبرى، روند قانونى طى شده براى انتخاب نخست وزير جديد عراق و ائتلاف احزاب و گروههاى عراقى را به فال نيك گرفته و بر لزوم هر چه بيشتر وحدت و همبستگى اقوام در عراق تأكيد و اعلام مى‏دارد: جمهورى اسلامى ايران همچون گذشته در كنار دولت، ملت و مرجعيت عراق بوده و از ايجاد ثبات و امنيت پايدار در اين كشور اسلامى، حمايت مى‏كند.
 7. ضمن حمايت از اقدامات تيم مذاكره كننده هسته ‏اى، از آنان مى‏خواهيم بر اساس نظرات داهيانه مقام معظم رهبرى، با رصد توطئه‏هاى دشمنان، كار را با تدبير، سرعت، قاطعيت بيشتر و هماهنگ با عزت نظام اسلامى و حفظ دستآوردهاى دانشمندان و به خصوص شهداى هسته‏اى به پيش ببرند.
 8. مجلس خبرگان رهبرى، ضمن تقدير و تشكر از تلاشهاى گسترده حافظان امنيت كشور، انهدام پهپاد اسرائيلى را كه حق مسلّم نظام اسلامى در راستاى حراست از تماميت ارضى كشور بوده، تبريك گفته و براى همه نيروهاى مسلح جمهورى اسلامى ايران در تمام مأموريت‏هاى خطير پيش‏رو آرزوى موفقيت مى‏نمايد.
 9. در آستانه سال تحصيلى جديد و بازگشايى حوزه‏ هاى علميه، دانشگاهها، مراكز آموزش عالى و مدارس، ضمن دعاى خير و آرزوى موفقيت براى كليه طلاب علوم دينى، دانشجويان و دانش‏آموزان، اساتيد، مربيان و معلمان سخت‏كوش كشورمان؛ از اين عزيزان مى‏خواهيم با تلاش مستمر براى كسب علم و دانش و مهارت و تخصص، به رشد اخلاقى و معنوى و فضائل الهى و انسانى نيز اهتمام داشته باشند. خبرگان رهبرى از مسؤولان نهادهاى آموزشى مى‏خواهد با حفظ آرامش فضاى علمى كشور، بسترهاى لازم را جهت رشد و پويايى علمى جامعه، فراهم آورده و بر تبيين، ترويج و تقويت بنيانهاى دينى، همت گمارند تا شاهد رشد شاخص‏هاى علمى، توفيقات بيشتر فرهيختگان و تعميق مبانى اسلامى در بين نسل جوان و آينده‏سازان كشورمان باشيم. همچنين از رئيس جمهور محترم مى‏خواهيم با توجه به اهميت جايگاه وزارت علوم و آغاز سال تحصيلى دانشگاهها، هرچه سريع‏تر فرد شايسته و مناسبى را براى تصدى اين منصب به مجلس شوراى اسلامى، معرفى نمايد.
 10. با توجه به در پيش بودن كنگره عظيم حج ابراهيمى، فرارسيدن موسم حج كه بى‏شك چشمه جوشان فيض الهى است را به امت اسلامى تبريك گفته و از حاجيان سعادتمند كه توفيق درك اين ايام را در سرزمين وحى دارند مى‏خواهيم اين فرصت را مغتنم بدانند و براى كسب معنويتِ بيشتر، زدودن زنگارهاى دل و موفقيت ملت‏هاى مسلمان؛ به خصوص كشورهاى عراق، بحرين، يمن و فلسطين و نابودى‏دشمنان به درگاه ربوبى ذات احديت، دعا و تضرع نمايند.
 در پايان، ضمن آرزوى شفا و بهبودى كامل براى آية الله مهدوى كنى؛ رئيس مجلس خبرگان رهبرى، ياد امام راحل، شهداى گرانقدر انقلاب اسلامى و جنگ تحميلى و ياد و خاطره بزرگانى همچون مرحوم محمدى گيلانى، مرحوم معصومى زرندى، مرحوم سيد صابر جبارى و مرحوم ماموستا مجتهدى كه عضو اين مجلس بودند و در روزها و ماه‏هاى اخير به لقاءالله پيوستند را گرامى مى‏داريم. همچنين با گراميداشت 12شهريور، روز مبارزه با استعمار انگليس و تجليل از قهرمانان عرصه‏هاى  جهاد و مقاومت و مبارزه با استكبار و صهيونيزم در طول تاريخ، سلامت و سربلندى رهبر معظم انقلاب؛ حضرت آية الله خامنه‏ اى «دام ظله العالى» و ملت شريف ايران را از خداوند متعال، مسئلت مى‏نماييم.
    مجلس خبرگان رهبرى   
    1393/6/12             

ارسال نظر
نویسنده
متن
*