دوشنبه، 5 آبان 1399 / 2020 October 26
نام فرستنده
پست الکترونیکی گیرنده
پیام برای گیرنده
محمدی گیلانی(دعوی سرایی) ، محمد (مرحوم)

آيت‌الله‌ محمد محمدي‌ دعوي‌سرايي‌ مشهور به‌ محمدی گيلاني‌ در سال‌ 1307 در روستاي‌ دعوي‌سرا از توابع‌ شهرستان‌ رودسر در استان‌ گيلان‌ در ميان‌ خانواده‌اي‌ متدين‌ و دوستدار خاندان‌ پاك‌ پيامبر به‌ دنيا آمد. پدر او محمدجعفر نام‌ داشت‌ و در همان‌ روستا زندگي‌ مي‌كرد و از راه‌ كشاورزي‌ روزگار مي‌گذرانيد.
دوران‌ تحصيل‌، استادان‌ و دوستان‌آيت‌الله‌ محمدي‌ گيلاني‌ در شش‌ سالگي‌ به‌ مكتبخانه‌ رفت‌ و قرآن‌ مجيد و كتابهاي‌ معمول‌ در ادبيات‌ فارسي‌ را فرا گرفت‌. سپس‌ با تأسيس‌ نخستين‌ دبستان‌ دولتي‌ در نزديكي‌ روستاي‌ دعوي‌سرا در سال‌ 1315 به‌ دبستان‌ رفت‌ و در كلاس‌ سوم‌ دبستان‌ پذيرفته‌ شد. با به‌ پايان‌ بردن‌ دوره دبستان‌ و شروع‌ جنگ‌ جهاني‌ دوم‌ در سال‌ 1320 مجبور به‌ ترك‌ مدرسه‌ شده‌، به‌ خدمت‌ پدر رفت‌ و چند سال‌ به‌ كشاورزي‌ مشغول‌ شد. در سال‌ 1323 همزمان‌ با تأسيس‌ حوزه‌ علميه‌ رودسر توسط‌ مرحوم‌ حجت‌ الاسلام‌ والمسلمين‌ آقاي‌ حاج‌ سيد محمد هادي‌ روحاني‌ به‌ حوزه‌ علميه‌ رودسر رفت‌ و جامع‌ المقدمات‌ را فرا گرفت‌. آنگاه‌ در سال‌ 1325 به‌ حوزه‌ علميه‌ قم‌ مشرف‌ شد و به‌ تكميل‌ دروس‌ ادبيات‌ و فراگيري‌ دروس‌ دوره‌ سطح‌ پرداخت‌. با پايان‌ يافتن‌ دوره‌ سطح‌، به‌ درس‌ خارج‌ آيت‌الله‌ العظمي‌ بروجردي‌(ره‌) راه‌ يافت‌ و در مدت‌ دوازده‌ سال‌ كتاب‌ صلوة‌ را در محضر ايشان‌ به‌ اتمام‌ رساند. به‌ موازات‌ آن‌ در درس‌ اصول‌ فقه‌ امام‌ خميني‌(ره‌) نيز حضور پيدا كرد و از آن‌ بهره‌هاي‌ بسيار برد. در طول‌ اين‌ مدت‌ در درس‌ اسفار و شفاي‌ علامه‌ طباطبايي(ره)‌ نيز به‌ مدت‌ هفت‌ سال‌ شركت‌ نموده‌ است‌. او در سالهاي‌ تحصيل‌ خود با استادان‌ و فضلاي‌ بسياري‌ رابطه‌ دوستي‌ داشته‌ كه‌ برخي‌ از اعضاي‌ جامعه‌ مدرسين‌ از آن‌ جمله‌اند. فعاليت هاي‌ علمي‌ و فرهنگي‌
آيت‌الله‌ محمدي‌ گيلاني‌ در طول سالهاي‌ عمر خود خدمات‌ فرهنگي‌ بسياري‌ را به‌ انجام‌ رسانده‌ است‌. او بسياري‌ از كتب‌ دوره‌ سطح‌ در فقه‌ و اصول‌ و حكمت‌ و تفسير را بارها تدريس‌ كرده‌ است‌ و هم‌ اكنون‌ نيز در تهران‌ به‌ تدريس‌ خارج‌ فقه‌ و اصول‌ اشتغال‌ دارد. از اين‌ رهگذر شاگردان‌ بسياري‌ تربيت‌ و به‌ عالم‌ اسلام‌ تقديم‌ شده‌اند. ایشان عضو مجلس خبرگان قانون اساسی و مجلس خبرگان رهبری بود.  آيت‌الله محمدي‌ گيلاني‌ تا به‌ امروز كتابهاي‌ بسياري‌ تأليف‌ كرده‌ كه‌ برخي‌ به‌ شرح‌ زير است‌:
1. قضاء و قضاوت‌ در اسلام‌؛
2. حقوق‌ كيفري‌ در اسلام‌ ؛
3. شرح‌ زيارت‌ اربعين‌؛
 4. شرح‌ مناجات‌ شعبانيه‌؛
 5. المعاد في‌ الكتاب‌ و السنه‌؛
 6. الامامه‌ و الخلافه‌ في‌ الكتاب‌ و السنه‌؛
 7. شرح‌ زيارت‌ امين‌ الله‌؛
 8. تكملة‌ شوارق‌ الالهام‌؛
 9. حديث‌ الطلب‌ و الارادة‌؛
10. قرآن‌ و سنن‌ الهي‌ در اجتماع‌ بشر؛
 11. درسهاي‌ اخلاق‌ اسلامي‌؛
 12. امام‌ راحل‌ و فقه‌ سنتي‌؛
 13. خلق‌ جديد پايان‌ناپذير (ترجمه‌ رساله‌ «قوه‌ و فعل‌» علامه‌ طباطبائي‌)؛
 14. ترجمه‌ كتاب‌ شفاء؛
15. اسم‌ مستأثر در وصيت‌ امام‌ و زعيم‌ اكبر؛
 16. سروش‌ قلم‌ (مجموعه‌ مقالات‌)؛
17. شرح‌ زيارت‌ وارث‌؛
 18. در سايه‌ حكمت‌ (ترجمه‌ و شرح‌ گزيده‌اي‌ از سخنان‌ حكمت‌آميز امير مؤمنان‌ علي‌ عليه‌ السلام‌).
همچنين‌ از وي‌ مقالات‌ بسياري‌ با عناويني‌ چون‌ «وجوه‌ شرعي‌ در نظام‌ اسلامي»‌، «بيمه»‌ و «موسيقي‌« در مجله‌ فقه‌ اهل‌ بيت‌ به‌ چاپ‌ رسيده‌ است‌.
فعاليت‌هاي‌ سياسي‌
آيت‌الله‌ محمدي‌ گيلاني‌ از فعالان‌ سياسي‌ در پيش‌ از انقلاب‌ و پس‌ از آن‌ بوده‌ است‌. او با حضور در جلسات‌ جامعه‌ مدرسين‌ و امضاي‌ اعلاميه‌ها و نامه‌هاي‌ آن‌ و نيز سخنراني ها و افشاگريها سهم‌ بسزايي‌ در پيروزي‌ انقلاب‌ داشته‌ است‌. پس‌ از انقلاب‌ نيز به‌ دستور امام‌ تشكيل‌ دادگاه‌ انقلاب‌ را بر عهده‌ گرفت‌ و پس‌ از تشكيل‌ شوراي‌ عالي‌ قضايي‌ به‌ عضويت‌ اين‌ شوراي‌ درآمد. برخي‌ از مسئوليت هاي‌ وي‌ پس‌ از انقلاب‌ اسلامي‌ به‌ شرح‌ زير است‌:
ـ حاكم‌ شرع‌ و رياست‌ دادگاههاي‌ انقلاب‌ اسلامي‌ به‌ امر رهبر كبير انقلاب‌ اسلامي‌؛
ـ عضو فقها و دبير شوراي‌ نگهبان‌؛
ـ نماينده‌ حضرت‌ امام‌ (ره‌) در دانشگاه‌ها و رياست‌ شوراي‌ مركزي‌ نمايندگان‌ حضرت‌ امام‌(ره‌) در دانشگاهها؛
ـ رئيس‌ هيأت‌ عفو حضرت‌ امام‌(ره‌)؛
ـ عضو مجمع‌ تشخيص‌ مصلحت‌ نظام‌؛
ـ عضو شوراي‌ بازنگري‌ قانون‌ اساسي‌؛
ـ نماينده‌ مردم‌ تهران‌ در سه‌ دوره‌ مجلس‌ خبرگان‌ رهبري؛
ـ رئيس‌ ديوان‌ عالي‌ كشور.
آیت‌الله محمد محمدی گیلانی  در تاریخ 30/2/1393  به دلیل مشکل ریوی در بخش «آی.‌سی.یو» بیمارستان بستری و در تاریخ 18/4/1393 دعوت حق را لبیک و دار فانی را وداع گفت.