چهار شنبه، 9 مهر 1399 / 2020 September 30
نام فرستنده
پست الکترونیکی گیرنده
پیام برای گیرنده
نورانی، مصطفی(اردبیل)

 ایت الله حاج شیخ مصطفی نورانی در سال 1305 هـ.ش برابر با 1344 هـ .ق در بيت علم و فضيلت در يكي از روستاهاي اردبيل،(تقی دیزج که قبل ازتقسیمات کشوری ازتوابع مشکین شهربودوصادره علامه نیزبه نام مشگین شهر قیدشده) ديده به جهان گشود. پدرش، ميرزا شكرالله نوراني، عالمي بزرگ و فاضلي وارسته بود. مصطفي در دوران كودكي، پدر خويش را از دست داد و وظيفه تربيت و تعليم او بر دوش برادر دانشمندش، ميرزا عيسي نوراني افتاد. او تحصيلات خويش را با فراگيري قرآن آغاز كرد و اندكي از دروس مقدماتي (صرف و نحو) را نزد پدر بزرگوارش فرا گرفت. وي پس از درگذشت پدر، با كمك برادر خويش به ادامه تحصيل در علوم حوزوي همت گماشت. پس از مدتي به اردبيل رفت و تحصیلات خود را در محضر علماي آن ديار پي گرفت. تحصيل او در اردبيل با هجوم گسترده انديشه‌هاي كمونيستي هم‌زمان بود. با اين حال، وي دروس خويش را با اراده وصف‌ناپذيري خواند. وي افزون بر تحصيل، به تدريس دروس سپري شده پرداخت. آيت‌الله نوراني براي فراگيري سطوح عالي حوزه، در سال 1327 هـ.ش به قم هجرت كرد و از محضر آيات عظام: سيد صدرالدين صدر، سيد محمدتقي خوانساري، سيد محمد حجت، سيد حسين بروجردي و امام خميني بهره برد.حضور وي در قم و شركت در دروس بزرگان حوزه سبب شد به نگارش دروس گوناگون حوزوي روي آورد كه در اين راه، دشواري بسياري را متحمل گشت. اين فقيه سترگ در سال 1333 هـ.ش براي تكميل دروس حوزوي راهي نجف اشرف گرديد و از خرمن دانش آيات عظام: سيد محسن حكيم، سيد ابوالقاسم خويي، سيد محمد شاهرودي، سيد عبدالهادي شيرازي و ميرزاي اصطهباناتي خوشه چيد و در سال 1345 هـ .ش به قم بازگشت و افزون بر بهر‌ه‌گيري از محضر آيات عظام قم، به تدريس، پژوهش و نگارش پرداخت و بعد از تاسیس موسسه مکتب اهل بیت مشول تالیف کتب شدند. علامه نورانی درهمه زمینه های علمی من جمله ریاضی، فیزیک، نجوم، فلسفه، منطق، رجال، درایه، هندسه، علم انساب، منابع دریایی، علم قرابادین دائره المعارف بزرگ طب اسلامی، فقه اسلامی، روانشناسی، جامعه شناسی، زیست، شیمی، تاریخ و ... کتاب نوشتند و در همه آنها به درجه استادی نائل امدند و به 5 زبان دنیا نیز مسلط بودند که به زبان انگلیسی نیز شعر سروده بودند.

علامه نورانی مناظرات علمی با اهل تسنن و سایر مذاهب نیزداشته اند و نکته قابل توجه از حیث علمی ایشان مسلط بودن به تمام علوم رایج میباشد که حتی همانند علمای سلف درباره علم اخترشناسی نیز کتاب نوشته و نظر داده اند و جالب اینجاست درعلم طب نیز به سرامد رسیده بودند که نظریات ایشان درطب اسلامی و حمایت از ان شاهد برمدعای ماست که کتاب دائره المعارف بزرگ طب اسلامی ایشان که مطالب بکر موجود در آن حاکی از قدرت علمی معظم له درطب سنتی اسلامی و مدرن را میرساند دیدگاه ما را ثابت میکند. از این کتاب دردانشگاه ها و مراکز علمی اروپا و امریکا بعنوان منابع استفاده نموده اند. این کتاب نشان میدهد که در دوران معاصر از میان سایر بزرگان، شخصی در حد ایشان در این علم به تبحر دست نیافته است بطوری که مرحوم حضرت ایت الله العظمی علامه مرعشی نجفی با اشک شوق از علامه نورانی تقدیر میکنند و اظهار مینمایند کاری که ما قصدان را داشتیم شما انرا به اتمام رسانید.

نکته ای که قابل توجه اهل علم است الهی و ماورایی بودن مطالب طبی هست که بواسطه شخصی به نام حکیم اسفندیاری که از جانب حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) به نزد ایشان آمده بودند به ایشان ارائه شده است و در کتاب به رشته تحریر درآمده. مرحوم علامه نورانی اظهار میکردند آن شخص دوسال در محضرشان میمانَد و مطالب طبی را به ارمغان میگذارد. امیداست اهل علم پیشرو اهداف مرحوم علامه نورانی باشند و سرانجام آن علامه مجاهد درسال 1382 به دیار باقی شتافتند و در قبرستان شیخان قم به خاک سپرده شدندن. روحش شاد و یادش گرامی.