شنبه، 10 آبان 1399 / 2020 October 31
نام فرستنده
پست الکترونیکی گیرنده
پیام برای گیرنده
شاهرخی، سیدمحمدنقی(لرستان)

اين‏جانب سيد محمد نقى شاهرخى، متولد 1313 شمسى در خرم‏آباد، از سادات موسوى لرستان از نسل عبدالله محمد بن عبدالله بن موسى بن جعفر(ع) هستم.

 

تحصيلات ابتدايى

دوره ابتدايى و قرآن و تجويد و رياضيات متداول آن زمان را نزد مرحوم پدرم فرا گرفتم. ايشان در زمانى كه هنوز مدرسه دولتى در خرم‏آباد وجود نداشت، با مطالعاتى پى‏گير و مستمر، توانست به مدارج علمى رسيده و استاد علوم ابتدايى و رياضيات عصر خود شود و پس از افتتاح مدارس دولتى نيز پيشنهاد همكارى با وزارت فرهنگ را رد كردند؛ به دليل حرام دانستن حقوق دولتى و همكارى با رژيم دين‏ستيز پهلوى و آنها نيز از چاپ صدها مسئله و حل آنها كه به وسيله ايشان طراحى شده بود، استنكاف كردند.

اينجانب با شركت در امتحانات نهايى و مطالعه كتب درسى مدارس و دبيرستانها، ششم ابتدايى و سيكل و بالاخره ديپلم را گرفتم و مقارن آن به تحصيل در رشته‏هاى علوم حوزوى نيز پرداختم.

تحصيلات حوزوى

در سال 1327 به حوزه علميه بروجرد كه زير نظر مرجع عاليقدر جهان تشيع، مرحوم آيةالله‏العظمى بروجردى بود، وارد شدم. ادبيات و منطق را نزد علماى بزرگواری همچون استاد ميرزا لطف‏الله و فيضيان و جواهرى خواندم. در سال 1328 به حوزه علميه قم وارد شدم و در همين سال به دعوت مرحوم آيةالله كمالوند كه مى‏خواستند حوزه علميه كماليه را راه‏اندازى كنند، به خرم‏آباد آمديم و در سال 1329، مجدداً به قم برگشتم و در مدرسه فيضيه اقامت كردم.

دروس سطح را نزد اساتيد آن زمان؛ نظير آيةالله‏العظمى مرعشى نجفى، آيةالله صدوقى يزدى و آيات بزرگوار مجاهدى تبريزى، فكورى يزدى، سلطانی طباطبائى و ديگر اساتيد حوزه فرا گرفتيم. دو سال در درس خارج فقه مرحوم آيةالله‏العظمى بروجردى و قريب 12 سال در دروس فقه و اصول مرحوم امام خمينى و برهه‏اى هم در دروس آيات عظام گلپايگانى و داماد و فريد اراكى شركت كردم.

اسفار و شفاء و بخشى از تفسير را نزد علامه طباطبائى؛ فيلسوف شهير و مفسّر عصر خواندم.

امتحان درس خارج

در زمان مرحوم آيةالله بروجردى در امتحان درس خارج فقه ايشان شركت كردم. مرحوم آيةالله بروجردى فرمودند جزوات درس خارج را خودم مى‏خواهم ببينم. جزوات را خودشان مطالعه فرمودند، ناراحت شدند و اكثر شركت‏كنندگان را مردود اعلام فرمودند. يكى از ممتحنين درس خارج به من فرمودند: آيةالله بروجردى جزوه شما را پسنديدند و به من فرمودند اين جزوه جالب است و من در آن به اشتباهى برخورد نكردم. شما هم به دقت آن را مطالعه كنيد و نظرتان را به من اعلام كنيد.

ايشان فرمودند كه جزوه تقريرات درس آيةالله بروجردى را كه شما نوشته بوديد با دقت مطالعه كردم و به آيةالله بروجردى دادم و عرض كردم من هم در اين جزوه اشتباهى نديدم.

طولى نكشيد كه مرحوم حاج محمد حسين احسن، رئيس دفتر و مسؤول امور مالى آیت الله بروجردی از طرف ايشان به حجره ما در مدرسه فيضيه تشريف آوردند و جزوه را تحويل اينجانب دادند و از طرف آيةالله بروجردى، پس از ابلاغ سلام و تحسين، مبلغ پنجاه تومان بعنوان جايزه تشويقى اعطا كردند و فرمودند آيةالله توصيه فرمودند كه به تحصيلات ادامه دهيد ان شاءالله به مدارجى خواهيد رسيد. ولى متأسفانه به مدارجى كه مورد نظر ايشان بود نرسيدم.

تدريس

بيش از شصت سال است كه به تحصيل و تدريس و احياناً تأليف اشتغال دارم و در اين مدت ادبيات، منطق، لمعتين، رسائل و مكاسب، منظومه، منطق و حكمت، اشارات، تفسير موضوعى، اقتصادنا، فلسفتنا و كفايتين و بخشى از شفاء و اسفار را تدريس كرده‏ام و سالهاست كه به تدريس خارج فقه و اصول اشتغال دارم.

مسافرت به خارج از كشور

پرچمدار جهان تشيع؛ حضرت آيةالله‏العظمى بروجردى كه با شناختى جهانى، جهان اسلام مى‏نگريست و براى رشد و گسترش اسلام و تقويت مسلمين در اقصى نقاط عالم و با استفاده از امكانات بالفعل و بالقوه آنان، تز وحدت و تقريب را مورد توجه قرار دادند و در ارتباط با دانشمندان بزرگ اسلامى فعاليت‏هایى را آغاز كرده و پلى ارتباطى بين تشيع و تسنن را به‏وجود آوردند و با فتواى معروف خود در مورد به رسميّت شناختن فرق اسلامى تحولى تازه در روابط فيمابين به‏وجود آوردند و از طرفى، مفتى بزرگ و آگاه اهل‏سنت شيخ شلتوت، رئيس دانشگاه الازهر مصر نيز با فتوايى تاريخى، آيين تشيع را به رسميت شناختند كه در نتيجه زمينه وحدت، تقريب، برادرى و اتحاد بين فرق اسلامى را بوجود آوردند.

مرحوم آيةالله بروجردى با اعزام علما و دانشمندانى به خارج از كشور، نظير مرحوم آيةالله شهيد بهشتى و محقق و...، جهان اسلام و تشيع را مورد توجه قرار دادند و پس از رحلت ايشان، امام خمينى؛ اين شيوه را دنبال كردند.

همچنين رهبر معظم انقلاب حضرت آيةالله خامنه‏اى اين شيوه را با برنامه‏اى گسترده‏تر و فراگيرتر مورد توجه قرار داده و علماء و دانشمندانى را با هدف وحدت و تقريب به كشورهاى مختلف اعزام داشتند و در اين راستا اينجانب نيز قريب 20 سال است كه به پيشنهاد معظم له به جنوب شرق آسيا مانند بنگلادش، تايلند، ميانمار و سريلانكا سفر مى‏كنم و پيروان اهل بيت از كشورهايى نظير هند، پاكستان، بنگال غربى، كامبوج، فيليپين، اندونزى، مالزى و استراليا نيز كراراً تقاضا كردند كه تحت پوشش قرار بگيرند كه براى اين‏جانب مقدور نبود.

هدف از مسافرت به خارج از كشور

1- معرفى اسلام ناب محمدى(ص)؛

2- كوشش براى بالا بردن سطح علمى، فرهنگى مسلمانان بالاخص پيروان اهل بيت؛

3- تقويت پايگاه رفيع مكتب اهل البيت و ايجاد وحدت و تقريب بين فرق اسلامى و همزيستى مسالمت‏آميز با ساير مذاهب و مكتب‏ها.

بخشى از فعاليت هاى خارج از كشور

1- رسيدگى به امور پيروان اهل بيت و آگاهى‏بخشى به آنان در مورد شناخت معارف اصيل اسلامى؛

2- رسيدگى به امور طلاب و روحانيون فارغ التحصيل از ايران و ائمه جمعه و جماعات در كشورهاى تحت پوشش؛

3- رسيدگى به امور دينى و مشكلات فرهنگى پيروان اهل البيت(ع) و تقويت مراكز دينى، فرهنگى، عبادى آنان؛

4- تأسيس كتابخانه‏اى بزرگ با چندين هزار كتاب به زبان‏هاى مختلف در حسينيه دالان مركزيت شيعيان پايتخت بنگلادش(داكا)؛

5- تشكيل و تقويت كتابخانه‏هاى دينى در مراكز تجمع آنان؛

6- تأسيس و تقويت كلاسهاى كامپيوتر، براى يادگيرى فرزندان پيروان اهل البيت(ع) با هدف اشتغال؛

7- تأسيس كلاسهاى گلسازى، كاردستى، نقاشى با هدف خود كفائى؛

8- ثبت مؤسسه دارالقرآن در بنگلادش براى فعاليت هاى رسمى پيروان اهل‏بيت(ع)؛

9- ثبت مؤسسه بين‏المللى دارالقرآن در كشور سريلانكا براى فعاليت هاى رسمى پيروان اهل بيت(ع)؛

10- تشويق خيرين كشورها به ساخت مراكز فرهنگى - عبادى براى آنان؛

11- تأسيس شفاخانه، كلينيك و داروخانه در مراكز مربوطه و استخدام تعدادى دكتر و دستيار...؛

12- رسيدگى به امور فرهنگى عبادى و عقيدتى آنان؛

13- تأسيس مدرسه بين‏المللى ايران در بنگلادش؛

14- رسيدگى به مدارس و حوزه‏هاى علميه در كشورهاى تحت پوشش؛

15- ملاقات با علما و بزرگان فرهنگى، علمى و دينى برادران اهل‏سنت براى ايجاد زمينه تفاهم و تقريب و وحدت و جلوگيرى از تفكير پيروان اهل بيت به وسيله مفتيان اهل سنت كه بحمدالله در اين راستا توفيقاتى هم به دست آمده است.

آثار چاپ نشده از اينجانب

1- رساله فى صلوه المسافر؛

2- رساله فى صلوه الجمعه؛

3- تقريرات بخشى از درس خارج فقه مرحوم آيت‏الله العظمى بروجردى؛

4- حجيت عقل در استنباط احكام؛

5- قرآن و اهل البيت در آسيا؛

6- قرآن هرگز تحريف نشده است؛

7- دين اسلام جهانى است؛

8- وحدت و تقريب و يا احترام متقابل؛

9- تقريرات بخشى از خارج درس فقه و اصول آيةالله خمينى؛

10- علل انحطاط و عوامل رشد مسلمين؛

11- مرز بين بدعت و نوآورى؛

12- انگيزه تفرقه افكنان و تكفيرى‏هاى سلفى و عوامل پشت پرده آنان؛

13- جزواتى درباره فعاليتها در كشورهاى جنوب شرق آسيا؛

14- گزارش فعاليتهاى 20 ساله در كشورهاى جنوب شرق آسيا؛

15- مختصرى از زندگى نامه؛

16- زندگى نامه چاپ مركز اسناد انقلاب اسلامى.