دوشنبه، 5 آبان 1399 / 2020 October 26
نام فرستنده
پست الکترونیکی گیرنده
پیام برای گیرنده
موسوی(همدانی)، سیدابوالحسن(همدان)

آیت‌الله سید ابوالحسن‌ دبستانی‌ معروف‌ به‌ «موسوی‌ همدانی‌» در سال‌ ۱۳۰۸ ش‌ در روستای‌ شورین‌ از توابع‌ روستای‌ همدان‌ متولد شد.  پدر وی‌ آقا سید محمد موسوی‌ معروف‌ به‌ «آسیدآقا» مرد عابد و زاهدی‌ بود که‌ به‌ کار کشاورزی‌ مشغول‌ و مورد احترام‌ مردم‌ آن‌ ناحیه‌ بود و چون‌ به‌ تبلیغ‌ و مکتب‌داری‌ مشغول‌ بود، به‌ «دبستانی‌» شهرت‌ یافت‌.

مادر ایشان‌ «مریم‌ بیگم‌» نیز از سادات‌ رضوی‌ همدان‌، در کنار همسر و فرزندان‌ خود در همان‌ مکتب‌ به‌ تعلیم‌ و تربیت‌ دختران‌ و زنان‌ همت‌ می‌گماشت‌. دوران‌ کودکی‌ و نوجوانی‌ آیت‌الله موسوی‌ همدانی‌ در همین‌ زادگاه‌ در مکتب‌خانه‌ی‌ پدر سپری‌ شد.

تحصیلات‌ دوران‌ ابتدایی‌ را نزد پدر آغاز کرد و در همان‌ ابتدا قرآن‌ و کتاب‌های‌ گلستان‌ سعدی‌ و دروس‌ متداول‌ زمان‌ را فرا گرفت‌. در سال‌ ۱۳۲۴ ش‌ در ۱۶ سالگی‌ وارد حوزه‌ی‌ علمیه‌ی‌ همدان‌ شد و به‌ مدت ‌شش سال‌ در این‌ حوزه‌ به‌ تحصیل‌ پرداخت‌ و از محضر آیت‌الله العظمی‌ ملا علی‌ آخوند همدانی‌ کسب‌ علم‌ کرد. در سال‌ ۱۳۳۰ ش‌ در همدان‌ ازدواج‌ کرد و به‌ منظور کسب‌ فیوضات‌ از محضر آیت‌الله حاج‌ آقا روح‌الله کمالوند و تدریس‌ در آن‌ مدرسه‌ عازم‌ خرم‌آباد شد و سه‌سال‌ هم‌ در آن‌ حوزه‌ به‌ تحصیل‌ و تدریس‌ پرداخت‌. در سال‌ ۱۳۳۴ پس‌ از اتمام‌ سطوح‌ عالیه‌ عازم‌ قم‌ گردید و از محضر آیات‌: سلطانی‌، مجاهدی‌، بروجردی‌، امام‌ خمینی‌، گلپایگانی‌ و محقق‌ داماد بهره‌ها برد.

در سال‌ ۱۳۳۹ ش‌ پس‌ از یک‌ سفر تبلیغی‌ به‌ قروه‌ی‌ کردستان‌، مردم‌ شهر درخواست‌ کردند که‌ ایشان‌ در آن‌ شهر مقیم‌ شود و بر امور مذهبی‌ شیعیان‌ نظارت‌ داشته‌ باشد. در پی‌ این‌ درخواست‌ با حکم‌ حضرت‌ آیت‌الله العظمی‌ بروجردی‌ به‌ عنوان‌ مبلغ‌ به‌ قروه‌ی‌ کردستان‌ اعزام‌ شد و به‌ تبلیغ‌ امور دینی‌ پرداخت‌.

در آن‌ هنگام‌ فرقه‌ی‌ بهائیت‌ در قروه‌ فعال‌ بود و دولت‌ پهلوی‌ سعی‌ در گسترش‌ آن‌ داشت‌. آیت‌الله موسوی‌ ضمن‌ آگاه‌ کردن‌ مردم‌، به‌ تبلیغ‌ علیه‌ این‌ فرقه‌ می‌پرداخت‌.

هم‌زمان‌ با آغاز نهضت‌ اسلامی‌ امام‌ خمینی‌، وی‌ نیز به‌ این‌ حرکت‌ عظیم‌ پیوست‌ و به‌ تبیین‌ حرکت‌های‌ رژیم‌ و اقدامات‌ ضد اسلامی‌ و مذهبی‌ آن‌ و توزیع‌ اعلامیه‌های‌ امام‌ خمینی‌ در آن‌ شهر می‌پرداخت‌؛ لذا ساواک‌ مانع‌ فعالیت‌ها و اقدامات‌ تبلیغی‌ وی‌ در این‌ شهر شد؛ بنابراین‌ ایشان‌ دوباره‌ به‌ قم‌ عزیمت‌ کرد. در سال‌ ۱۳۴۲ به‌ پیشنهاد آیت‌الله اشراقی‌ و از طرف‌ بیت‌ امام‌ مأمور شد تا فعالیت‌های‌ تبلیغی‌ را در شهرستان‌ نراق آغاز کند. وی‌ ضمن‌ حضور در قم‌، در ایام‌ محرم‌ و صفر و ماه‌ رمضان‌ به‌ نراق می‌رفت‌ و به‌ رتق‌ و فتق‌ امور دینی‌ آن‌ سامان‌ می‌پرداخت‌.

در سال‌ ۱۳۵۳ ش‌ به‌ دعوت‌ هیئت‌ امنای‌ مسجد فرشته‌ی‌ تهران‌ و ترغیب‌ برخی‌ از دوستان‌ جهت‌ تبلیغ‌ و اداره‌ی‌ مسجد به‌ تهران‌ آمد. در این‌ مسجد برای‌ جوانان‌ کلاس‌های‌ آموزشی‌ برگزار کرد و در ضمن‌ آن‌ به‌ تبیین‌ مسائل‌ سیاسی‌ و انقلابی‌ می‌پرداخت‌ و از مبارزان‌ انقلابی‌ برای‌ ایراد سخنرانی‌ دعوت‌ می‌کرد. ایشان‌ به‌ مدت‌ ۱۰ سال‌ علاوه‌ بر انجام‌ رسالت‌ تبلیغی‌، به‌ نیازهای‌ رفاهی‌ مردم‌ توجه‌ نمود و به‌ تأسیس‌ مؤسسه‌ی‌ قرض‌الحسنه‌ی‌ مسجد فرشته‌ برای‌ تأمین‌ مالی‌ نیازهای‌ اساسی‌ مردم‌ آن‌ منطقه‌ پرداخت‌.

آیت‌الله موسوی‌ با علما و روحانیون‌ قم‌ و تهران‌ در صدور اطلاعیه‌ها، پیام‌ها و موضع‌گیری‌ علیه‌ اقدامات‌ رژیم‌ شاه‌ در مقاطع‌ مختلف‌ همگام‌ بود. وی‌ ضمن‌ ارتباط‌ با جامعه‌ی‌ روحانیت‌ مبارز در توزیع‌ و امضای‌ بیشتر اعلامیه‌های‌ انقلابی‌ نقش‌ مؤثری‌ داشت‌.

ایشان‌ در هنگام‌ اعتراضات‌ و اعتصابات‌ خیابانی‌ فعال‌ بود و منزل‌ خود را به‌ محلی‌ برای‌ حضور مبارزان‌ و مداوای‌ مجروحان‌ انقلاب‌ تبدیل‌ کرده‌ بود.

بعد از پیروزی‌ انقلاب‌ اسلامی‌ نیز در صحنه‌ حاضر و فعال‌ بود. او ضمن‌ حضور در اقامتگاه‌ امام‌ خمینی‌، مأموریت‌ حضور در کاخ‌ نیاوران‌، تشکیل‌ کمیته‌ی‌ انقلاب‌ اسلامی‌ در مسجد فرشته‌ و تأسیس‌ و ساماندهی‌ کلانتری‌های‌ اطراف‌ را به‌ عهده‌ گرفت‌ و مسئولیت‌های‌ اجرایی‌ و فرهنگی‌ متعددی‌ به‌ وی‌ واگذار شد  که‌ عبارت‌اند از: ۱ـ همکاری‌ با دیوان‌ عدالت‌ اداری‌ (۲ سال‌) ۲ـ تدریس‌ در دانشگاه‌ و حوزه‌ ۳ـ امام جمعه‌ی‌ همدان‌ و نماینده‌ی‌ امام‌ در آن‌ استان‌ ۴ـ عضویت‌ مجلس‌ خبرگان‌ (دوره‌ی‌ دوم‌ و سوم‌) ۵ـ حضور مکرر در جبهه‌های‌ جنگ‌ و…

در سال‌ ۱۳۶۳ وی‌ با درخواست‌ مردم‌ همدان‌، طی‌ فرمانی‌ از سوی‌ امام‌ خمینی‌ به‌ نمایندگی‌ ایشان‌ در استان‌ همدان‌ و امام‌ جمعه‌ی‌ شهرستان‌ همدان‌ منصوب‌ گردید . وی‌ از طرف‌ مردم‌ همدان‌ در دومین‌ و سومین‌ دوره‌ی‌ مجلس‌ خبرگان‌ رهبری‌ به‌عنوان‌ نماینده‌ی‌ مردم‌ انتخاب‌ شد.  و با حکم‌ آیت‌الله خامنه‌ای‌ علاوه‌ بر ابقا در مناصب‌ قبلی‌ به‌ زعامت‌ حوزه‌ی‌ علمیه‌ منصوب‌ گردید.

ایشان‌ علاوه‌ بر فعالیت‌های‌ سیاسی‌، اجتماعی‌ و مذهبی‌، آثار علمی‌ مهمی‌ نیز دارد که‌ برخی‌ از آنها عبارت‌اند از: ۱ـ ترجمه‌ی‌ دو جلد بحارالانوار ۲ـ مهدی‌ موعود (عج‌) ۳ـ رسالت‌ جهانی‌ پیامبر…

سرانجام‌ وی‌ در آبان‌ ۱۳۸۶ پس‌ از یک‌ دوره‌ بیماری‌ به‌ جوار رحمت‌ خداوند پیوست‌.