جمعه، 9 آبان 1399 / 2020 October 30
نام فرستنده
پست الکترونیکی گیرنده
پیام برای گیرنده
معصومی(زرندی)، حسین (کرمانشاه)

محمدحسین‌ زرندی‌ (معصومی‌) در ۱۳۱۱ ش‌ در روستای‌ امیرآباد، از توابع‌ زرند ساوه‌ در خانواده‌ای‌ کشاورز و مذهبی‌ به‌ دنیا آمد. پدرش‌ حاج‌ علی‌ اکبر معروف‌ به‌ «حاج‌ مقدس‌» از افراد مذهبی‌ و خوشنام‌ منطقه‌ بود. وی‌ تحصیلات‌ خود را در شهر ساوه‌ آغاز کرد و بعد از پایان‌ دوره‌ی‌ ابتدایی‌ به‌ حوزه‌ی‌ علمیه‌ی‌ قم‌ رفت‌ و تحصیلات‌ حوزوی‌ خود را آغاز کرد. دروس‌ دوره‌ی‌ مقدماتی‌ و سطح‌ را در محضر آیات‌: سلطانی‌، فکور و اشعری‌ گذراند و سپس‌ تحصیل‌ دروس‌ خارج‌ فقه‌ و اصول‌ را آغاز کرد. دروس‌ فقه‌ را مدت ‌هشت سال‌ در محضر حضرت‌ امام‌ خواند و سه‌ سال‌ در محضر آیت‌الله‌العظمی‌ بروجردی‌ تلمذ کرد و مکاسب‌ را از محضر آیت‌الله العظمی‌ اراکی‌ فراگرفت‌. دروس‌ فلسفه‌ (منظومه‌ی‌ ملاهادی‌ سبزواری‌، اسفار صدرالمتألهین‌ و شفای‌ ابن‌‌سینا) را از محضر آیت‌الله رضا صدر و علامه‌ طباطبایی‌ آموخت‌  و سپس‌ به‌ تدریس‌ دروس سطح‌ و کفایه‌ و رسائل‌ در حوزه‌ی‌ علمیه‌ی‌ قم‌ پرداخت‌.                           

وی‌ مبارزات‌ سیاسی‌ خود را علیه‌ رژیم‌ پهلوی‌ هم‌زمان‌ با آغاز نهضت‌ اسلامی‌ حضرت‌ امام‌ آغازکرد و پس‌ از تبعید حضرت‌ امام‌ به‌ ترکیه‌ به‌ دعوت‌ علما و برخی‌ از بزرگان‌ کرمانشاه‌ به‌ آن‌ شهر عزیمت‌ کرد و ضمن‌ تدریس‌ در حوزه‌ی‌ علمیه‌ی‌ کرمانشاه‌، به‌ تربیت‌ نیروهای‌ مذهبی‌ پرداخت‌. همچنین‌ وی‌ با ایراد سخنرانی‌های‌ افشاگرانه‌ علیه‌ رژیم‌، به‌ سازماندهی‌ مبارزان‌ مذهبی‌ می‌پرداخت‌ و به‌ خاطر این‌ اقدامات‌ همواره‌ تحت‌ نظر ساواک‌ بود. وی‌ در ۱۳۵۳ ش‌ به‌‌خاطر تداوم‌ این‌ اقدامات‌، توسط‌ مأموران‌ ساواک‌ دستگیر شد و مدرسه‌ی‌ محل‌ تدریس‌ وی‌ مدرسه‌ی‌ حاج‌ شهبازخان‌ تعطیل‌ گردید. وی‌ سیزده‌ ماه‌ در زندان‌ ساواک‌ در کرمانشاه‌ محبوس‌ بود و بعد از آزادی‌ همچنان‌ به‌ مبارزات‌ خود ادامه‌ داد. با توجه‌ به‌ اینکه‌ حوزه‌ی‌ علمیه‌ی‌ حاج‌ شهبازخان‌ تعطیل‌ شده‌ بود، وی‌ کلاس‌های‌ درس‌ را در منزل‌ خود دایر کرد که‌ در آن‌ جلسات‌، به‌ افشاگری‌ علیه‌ رژیم‌ پهلوی‌ می‌پرداخت‌. او با شدت‌گرفتن‌ روند انقلاب‌، به‌ مبارزات‌ خود شدت‌ بخشید و در بسیج‌ مردم‌ کرمانشاه‌ علیه‌ رژیم‌ پهلوی‌ نقش‌ زیادی‌ داشت‌.

بعد از پیروزی‌ انقلاب‌ اسلامی‌، در ۱۳۵۸ همراه‌ با آیت‌الله حاج‌ آخوند به‌ عنوان‌ سرپرست‌ مدارس‌ علمیه‌ی‌ کرمانشاه‌ منصوب‌ شد و سعی‌ و تلاش‌ فراوانی‌ در اداره‌ی‌ حوزه‌های‌ علمیه‌ی‌ کرمانشاه‌ و تربیت‌ طلاب‌ و روحانیون‌ نمود. در ۱۳۶۳ با حکمی‌ از طرف‌ حضرت‌ امام‌ خمینی‌ به‌ عنوان‌ نماینده‌ی‌ امام‌ و امام‌ جمعه‌ی‌ کرمانشاه منصوب‌ شد.  در اولین‌ دوره‌ی‌ مجلس‌ خبرگان‌ رهبری‌، از طرف‌ مردم‌ کرمانشاه‌ به‌ نمایندگی‌ در مجلس‌ فوق برگزیده‌ شد و در سومین‌ دوره‌ی‌ این‌ مجلس‌ نیز برای‌ دومین‌بار، به‌عنوان‌ نماینده‌ی‌ مردم‌ کرمانشاه‌ در آن‌ مجلس‌ انتخاب‌ شد. وی‌ در کنار کارهای‌ اجرایی‌ و نیز مذهبی‌، به‌ اقدامات‌ عام‌المنفعه‌ نیز می‌پرداخت‌ که‌ از آن‌ جمله‌ می‌توان‌ به‌ تأسیس‌ مدرسه‌ی‌ علمیه‌ی‌ حاج‌ شهبازخان‌ و مصلای‌ امام‌ خمینی‌ در کرمانشاه‌، اشاره‌ کرد.

 ایشان در ششم خردادماه 1393 دار فانی را وداع گفت.