جمعه، 2 آبان 1399 / 2020 October 23
نام فرستنده
پست الکترونیکی گیرنده
پیام برای گیرنده
نوری، حسین (همدان)

  آیت الله حاج شیخ حسین نوری ، در سال 1304شمسی در یك خانواده روحانی در شهر همدان دیده به جهان گشود. علوم ابتدایی را نزد پدرش آموخت. در سال 1321 شمسی بنا به سفارش والد خود ، نزد آیت ا... آخوند ملاعلی معصومی بمدت دو سال در محضر ایشان به تحصیل علوم تا قوانین پرداخت. در سال 1332 به قم عزیمت فرمود و از محضر اساتید عالیقدر از جمله : آیت ا... سلطانی طباطبایی و آیت ا... بروجردی و امام خمینی (ره) ، استفاده برد. در جریان مبارزات اسلامی در صدر قرار داشت.

پس از تبعید حضرت امام خمینی (ره) به تركیه ایشان را دستگیر و در زندان قزل قلعه زندانی ساختند. پس از آزادی از زندان كماكان به مبارزات مخفی خود كه همراه با درس و بحث در حوزه بود ادامه داد.

پس از انتشار مقاله توهین آمیز نسبت به امام (ره) در روزنامه اطلاعات 17 دی سال 1356 جلسه ای در منزل ایشان در قم تشكیل یافت كه در آن جلسه آیات عظام مشكینی ، مكارم شیرازی و وحید خراسانی هم حضور داشتند. تصمیم گرفته شد كه حوزه علمیه تعطیل شود و بدنبال حوزه بازار قم هم تعطیل شد. در روز 19 دی سال 56 ، روز آغاز قیام قم و برافروختن شعله جدید انقلاب اسلامی ، علماء و مردم دسته دسته به منزل آیت ا... نوری میروند و ایشان ضمن یك سخنرانی تند مردم قم را از متن توهین آمیز مقاله نسبت به امام مطلع میسازد. مردم هم با خشم تمام از منزل وی خارج و با سردادن شعارهای انقلابی به خیابان میریزند. و در مقابل كلانتری به رگبار گلوله بسته میشوند. در نتیجه تعدادی از آنان شهید میشوند و بدنبال این قیام مامورین ساواك ایشان را دستگیر میكنند و به عنوان تبعید ابتدا به خلخال و پس از آن به سقز میفرستند. ایشان در سال 1354 نیز در مسجد اعظم قم با شركت انبوه مشتاقان درس شرح و تفسیر نهج البلاغه صبحی صالح را ارائه میداد كه مورد مخالفت رژیم واقع شد.

ساواك به او دستور داده بود كه درس نهج البلاغه را تعطیل كند ایشان فرموده بودند كه من نمیتوانم تعطیل كنم، درس ، درس نهج البلاغه است . اگر خودتان میتوانید بیائید تعطیل كنید. لذا مامورین ساواك شخصاً در مدخل مسجد مستقر شده و طلاب را از حضور در درس جلوگیری میكردند.

آیت ا... العظمی شیخ حسین نوری ، علاوه بر نویسندگی و تدریس فقه و اصول در حوزه علمیه قم ،

مسئولیت اداره مدرسه علمیه "مهدی موعود" (ره) را كه به گفته خودشان قبلاً قرار بود با همراهی و همكاری شهید مرحوم آیت ا... مفتح تاسیس گردد و پس از شهادت آن مرحوم ، پولی را كه شیهد مفتح جهت این كار كنار گذاشته بود خانواده شهید بزرگوار در اختیار آیت ا.. نوری قرار دادند كه ایشان هم به كمك سایرین ، مدرسه را تاسیس و اداره میكنند. مدرسه مذكور رجال حاضر دارای حدود دویست طلبه می باشد.

شایان ذكر است حاج آقا نوری ، طی حكمی از سوی امام خمینی (ره) ، مدتی وظیفه نمایندگی ایشان و امام جمعه همدان را برعهده داشتند كه بعداً حضرت امام با تقاضای برگشت مجدد ایشان به حوزه علمیه قم موافقت فرمودند تا مشتاقان علم را همچنان مستفیض سازند.

برخی از آثار و تالیفات ایشان عبارتست از :

1 - كتاب انسان و جهان

2 - شگفتیهای آفرینش

3 - جهان آفرین

4 - دانش عصر فضا (در بحث نجوم)

5 - داستان راستان

6 - ما و مسائل روز

7 - خوارج از دیدگاه نهج البلاغه

8 - آغاز یك حركت انقلابی در مصر

9 - بیت المال از دیدگاه نهج البلاغه

10 - اقتصاد اسلامی (در دو جلد)

11- منطق خداشناسی

12 - جمهوری اسلامی

13 - جهاد

14 - آمادگی رزمی و مرز داری در اسلام

15 - امر به معروف و نهی از منكر

16 - رساله عملیه.