شنبه، 18 مرداد 1399 / 2020 August 8
بازدید : 5821 تاریخ درج : 1392/9/2 زمان : 21:53:00
 
نام فرستنده
پست الکترونیکی گیرنده
پیام برای گیرنده

بیانیه مجلس خبرگان رهبری به مناسبت هفته بسیج

بیانیه مجلس خبرگان رهبری به مناسبت هفته بسیج
بسم الله الرحمن الرحیم
وَ نُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِینَ     سورة قصص، آیه 5
«و اراده ما بر این قرار گرفته است كه به مستضعفین نعمت بخشیم و آنها را پیشوایان و وارثین روی زمین قرار دهیم»
مردم آگاه ایران!
پیشوای فقید انقلاب حضرت امام خمینی(رضوان الله تعالی علیه)، بسیج را از «الطاف جلیّه خداوند تعالی» دانستند. این تكریم شگرف، بیانگر حقیقتی ورای واژگان معمولی است و امتیاز بسیج را، بیش از پیش، باز می نمایاند. ایشان در سخن نغز دیگری فرموده است: «بسیج، شجره طیّبه و درخت تناور و پرثمری است كه شكوفه های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می دهد». براستی آیا نسبت دادن بسیج به الطاف الهی و نواختن آن با كاربرد مفاهیم والایی چون «شجره طیبه»، «وصل»، «یقین» و «عشق»، آن هم از سوی مردی كه همگان او را به راستی و پارسایی می ستایند، معنایی جز این دارد كه بسیج عزیز ما فقط نهادی نظامی نبوده و نیست؟ آن عزیز سفركرده، بسیج را «لشكر مخلص خدا» نامید تا بر این واقعیت تأكید كند كه بسیج، بیش از آنكه برخوردار از سازمان رزمی مشخصی باشد، صاحب فرهنگ و تفكر است و شالوده آن را همین فرهنگ و تفكر برمی‌سازد‌. اگرچه بسیجیان، در روزهای دشوار نبرد، دوست و دشمن را در پیشگاه این حقیقت نهادند كه در پاسداشت ایران و اسلام، اسطوره رزمندگی و تمثال بی مثال دلیری و جنگاوری اند، اما پیدایش این نهاد مقدس در پیكره ای نظامى، هرگز به معنای محصور بودن فرهنگ بسیجی در دایره تنگ نظامی گری نیست. رهبر فرزانه انقلاب، خلف صالح امام راحل (رضوان الله تعالی علیه)، نیز بر «فرهنگ بسیجی» تأكیداتی بلیغ كرده، فرموده است: «فرهنگ بسیجى یعنى آن مجموعه‌ معرفت ها و روش ها و منش هایى كه می تواند مجموعه‌هاى عظیمى را در ملت به وجود بیاورد كه تضمین‌كننده‌ حركت مستقیم و پایدار اسلامى آن ملت باشند. این یك تفكر است؛ در ذهن هم نیست، در خارج و در عینیت وجود دارد». آری، این تفكر و ایمان، در سپهر سیاست یك جلوه دارد و در میدان فرهنگ و بازسازی و توسعه، جلوه ای دیگر. بسیج، در عمل، نشان داده است كه شجاعت‌، ولایت پذیری‌، آگاهی و شناخت‌، برنامه ریزی، تقوا، دشمن شناسی‌، آینده شناسی، حریت و درایت، شاخص های این فرهنگ و تفكر است‌.
بسیج همزاد انقلاب است و برخاسته از متن ملّت. بسیج، نماد «امت» است؛ دانشگاهی و حوزوی، كارمند و كارگر، زن و مرد، پیر و جوان و همه اصناف ایرانی، امت بسیجی را ساختند، و انقلاب، عالی ترین ثمره وجود این امت بود. همان جوانان غیرتمندی كه در پرتو این انقلاب، ذهنی روشن و اندیشه ای تابناك یافتند، در عرصه كارزار هشت ساله با دشمن خونریز نیز ظفرآفرین شدند. جنگاورانی كه در دفاع مقدس، پیشگامان رهایی بودند، امروزه دستاوردهای گران و خونبار انقلاب اسلامی را با همان مرام و منش و تعهد، اما به شیوه ای دیگر، پاس می دارند. بسیجیِ هوشمند ما امروز به این می اندیشد كه صحنه نبرد از میدان نظامی به قلمرو فرهنگ انتقال یافته است؛ بنابراین، رسالت زمانه او كسب آگاهی و دستیابی به درك عمیق از موقعیت خطیر فرهنگی است. انقلاب همچنان نیازمند تفكر بسیجی است. سخن رهبر فرزانه انقلاب را بشنویم كه فرمود: «عزیزان من! بسیجى شدید؛ مبارك است؛ اما بسیجى بمانید. ایستادگى در راه مهم است». در تفكر بسیجى، فعالیت فرهنگى، همپایه رشد فرهنگی است و این هر دو به معنای شناخت بهتر اسلام و پاسداری از ارزش های گرانسنگ دینی است. در طریقت بسیجی، تكیه بر تقوا و دانش، عین دین خواهی و ارج نهادن به اصول انقلاب است. جوهره بسیجى، جان سپاری و آمادگی برای ادای تكلیف در همه امور مربوط به جامعه اسلامی است. آری «به كارگرفتن تمام نیرو در راه آرمان مقدس» شعار هماره بسیج است. كوشش بسیجی، مرز نمی شناسد؛ دیروز پشت خاكریزهای خون و خطر حماسه می آفرید؛ امروز هم اقتصاد و فرهنگ و دانش و اجتماع، عرصه آزمون اوست، و حقّا كه بسیج، پیروزمند این آزمون است. پیشرفت های ایران اسلامی در دانش و فنآوری و توسعه عمرانی و فرهنگی، وامدار اندیشه حماسه آفرین بسیج است. ترور بزرگان علمی ما نیز، هم نشان زبونیِ دشمن بدخواه و هم علامت تأثیر این اندیشه در ایران و جهان است.
بسیج شكوهمند ما، اگر می شكوفد، می بالد، حماسه می آفریند، پیش می رود و اگر هنوز زنده و رزمنده است، از این روست كه دل در گرو محرم و عاشورا و كربلا دارد. این نام قدسی حسین بن علی (علیه السلام) است كه در بسیجی، شور و شعور می آفریند و عزم و اراده می سازد. اسلام خواهی و ایران دوستی بسیجی، در سایه سار ولایت است كه معنا می یابد و بارور می شود. بسیجی، كربلایی است و ولایتمدار. او جان و اندیشه خود را در چشمه سار عاشورا شست و شو داده و دفاع مؤمنانه از ولایت را نیز در مدرسه كربلا آموخته است.  
ایران اسلامی، امروز، رو به چشم اندازهای نو دارد. پیروزی در این عرصه های نوپدید، نیازمند مشاركت مدیرانه و مدبرانه بسیج عزیز است. در این مرحله سرنوشت ساز، ضروری است مجلس شورای اسلامی، دولت، مسئولان و مدیران، حوزه های علمیه و دانشگاه ها تمام توش و توان خود را، برای برنامه ریزی صحیح و طولانی مدت، به انگیزه فرهنگ سازی و توجه دادن نسل جدید به میراث فكری و فرهنگی بسیج، به كار گیرند. 
اینجانب، به نمایندگی از مجلس خبرگان رهبری، هفته گرامی بسیج مستضعفان را به همه بسیجیان دریادل و مقام معظم رهبری (مد ضله العالی) تهنیت می گویم و از بارگاه خداوند سبحان برای ایشان، در پاسداری از اسلام و انقلاب، توفیق روزافزون می طلبم.
 محمدرضا مهدوی كنی
رئیس مجلس خبرگان رهبری

ارسال نظر
نویسنده
متن
*