چهار شنبه، 25 تیر 1399 / 2020 July 15
بازدید : 6671 تاریخ درج : 1390/11/27 زمان : 04:39:00
 
نام فرستنده
پست الکترونیکی گیرنده
پیام برای گیرنده

گزارش دومین نشست میان اجلاس مجلس خبرگان رهبری و كمیسیون ها‎

جلسه بین الاجلاسین مجلس خبرگان رهبری به استناد  تبصره 2 ماده 15 آیین نامه داخلی این مجلس كه مقرر داشته است: هیئت رییسه خبرگان موظف است در فاصله دو اجلاسیه عادی خبرگان حداقل یك جلسه با حضور اعضاء هیئت رییسه پنج نفر از خبرگان به تشخیص هیئت رییسه ، رؤسای كمیسیونهای خبرگان و یك نفر از اعضای هر كمیسیون به انتخاب همان كمیسیون برای بررسی و تبادل نظر در خصوص مسائل مهم مربوط به خبرگان و ایجاد هماهنگی و تنظیم عملكرد كمیسیونها تشكیل و گزارش جلسه را در اولین اجلاس رسمی خبرگان مطرح نماید. در تاریخ 26 بهمن ماه سال جاری در دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری دفتر تهران، تشكیل جلسه داد.

در این جلسه، پس از تلاوت آیاتی از كلام الله مجید حضرت آیت الله مهدوی كنی ریاست مجلس خبرگان رهبری به ایراد سخن پرداخت ایشان پس از خیر مقدم به اعضاء محترم در جلسه، در باره اهمیت بزرگدات ایام الله دهه فجر بخصوص روز 22 بهمن و آرمان های حضرت امام خمینی (ره) سخن گفت وی همچنین از حضور پر شور مردم همیشه در صحنه كشورمان در راهپیمایی این روز از سوی مجلس خبرگان رهبری تشكر و قدردانی نمود و یاد و خاطره شهدای عزیز انقلاب اسلامی را گرامی داشتند. رئیس مجلس خبرگان رهبری در ادامه بر حفظ دستاوردهای شهدا و كسانی كه در برپایی این ظام مقدس نقش داشته اند تأكید نمودند.

ایشان در پایان، مسأله انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی و اهمیت این انتخابات تأكید كرد و همگان را برای برگزاری انتخاباتی پر شور كه موجب ناامیدی دشمنان نظام شود دعوت نمود. پس از سخنان حضرت آیت الله مهدوی كنى، جلسه وارد دستور شد.

حجت الإسلام و المسلمین سید احمد خاتمى، عضو هیئت رییسه مجلس خبرگان رهبرى، در باره جایگاه خطیر مجلس خبرگان رهبری به ایراد سخن پرداخت. ایشان سپس بر اهمیت موضوع انتخابات نهم مجلس شورای اسلامی و حضور پرشور و آگاهانه مردم و ایجاد فضایی سالم برای برگزاری انتخابات تأكید نمود.

سپس،  حجت الإسلام و المسلمین  عبداللهى، رئیس كمیسیون سیاسی اجتماعی در خصوص برنامه های این كمیسیون، مطالبی را ارائه داد.

حجت الإسلام و المسلمین رییسى، دیگر حاضر در جلسه بود كه در باره مسأله اطلاع رسانی به اعضای مجلس خبرگان رهبری و اهمیت این موضوع و كارهای صورت گرفته در كمیسیونهای خبرگان در این خصوص، سخن گفت.

حجت الإسلام و المسلمین ابوالقاسم وافی نیز پیرامون جلسات كمیسیونها و راهكارهای فعال تر شدن كمیسیونهای مجلس خبرگان ، نكاتی را یادآور شد. وی همچنین در این خصوص پیشنهاداتی را به هیئت رییسه ارائه داد.

حجت الإسلام و المسلمین سید مجتبی طاهری خرم آبادى، همچنین موضوع وظایف و سازوكارهای كمیسیونهای مجلس خبرگان رهبری را مورد بحث قرار داد.این عضو مجلس خبرگان رهبری هم وظایف هیئت رییسه مجلس خبرگان را در این راستا از اهمیت و حساسیت خاصی بر شمرد.

حجت الإسلام و المسلمین عباس كعبی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با مردم آذربایجان شرقی در آستانه 29 بهمن و قیام مردم تبریز به نقش و جایگاه پر اهمیت و خطیر مجلس خبرگان رهبرى، اشاره كرد و تأثیر گذاری این مجلس بر مسأله بیداری اسلامی را خاطر نشان كرد.

حجت الإسلام و المسلمین سید محمد واعظ موسوی نیز با اشاره به برخی از مواد آیین نامه داخلی مجلس خبرگان و سازوكارهایی كه این مواد برای فعال تر شدن كمیسیونهای این مجلس ارائه داده است ، اشاره نمود و اجرای این موارد را در این خصوص از اهمیت فوق العاده برخوردار دانست.

آیت الله سید ابوالفضل میرمحمدى، رییس كمیسیون حراست و پاسداری از ولایت فقیه پیرامون جلسات این كمیسیون گزارشی را ارائه دادند.

جناب آیت الله محمد یزدی ، نایب رییس مجلس خبرگان رهبری نیز در تكمیل سخنان رئیس كمیسیون حراست و پاسداری از ولایت فقیه مطالبی را ارائه دادند.

حضرت آیت الله  آملی لاریجانی ، با استناد به ماده 27 آیین نامه داخلی مجلس خبرگان رهبری ، نكاتی را پیرامون وضعیت برگزاری جلسات كمیسیونها، خاطر نشان كردند.

حجت الإسلام و المسلمین علی رازینى، عضو كمیسیون آیین نامه از طرحهای تدوین شده و در دست تدوین این كمیسیون و ارائه آنها به هیئت رییسه و مطرح شدن این طرحها در اجلاسیه رسمی مجلس خبرگان گزارشی مختصر ارائه داد. وی سپس برای برگزاری بهتر كمیسیونها، پیشنهاداتی در خصوص اصلاح برخی مواد آیین نامه مطرح كرده نكته دیگری كه این عضو مجلس خبرگان رهبری بر آن تأكید كرد، پیشنهاد بررسی و اصلاح ماده 52 آیین نامه داخلی مجلس خبرگان بود.

حجت الإسلام و المسلمین علی اسلامى، مخبر كمیسیون سیاسی اجتماعی از برگزاری مستمر جلسات این كمیسیون گزارش داد. وی در ادامه ، نظرات خود پیرامون فعال تر شدن كمیسیونها مطرح و تدوین قوانینی در این خصوص را خواستار شد.

حجت الإسلام و المسلمین سید یوسف طباطبایی نژاد با اشاره به جلسات كمیسیونهای مجلس خبرگان ، تذكراتی را در این مورد، خاطر نشان و انتقاداتی را نیز مطرح نمود.

آیت الله مرتضی مقتدایی در باره كمیسیون 107 و 109 مجلس خبرگان رهبری به ایراد سخن پرداخت و وظایف خطیر و فعالیت های صورت گرفته این كمیسیون را یادآور شد.

حضرت آیت الله یزدی ، نایب رییس مجلس خبرگان رهبری در ادامه با تأیید سخنان جناب آقای مقتدایی ، گزارش ایشان از كمیسیون 107 و 109 مجلس خبرگان را تكمیل نمودند. ایشان همچنین با توجه به عضویت در كمیسیون تحقیق نیز، گزارشی از جلسات این كمیسیون و فعالیت های آن ارائه دادند.

حجت الإسلام و المسلمین سید مجتبی طاهری خرم آبادى در ادامه سخنان خود در ابتدای جلسه مجددا بر انتخاب صحیح و متناسب اعضای كمیسیونها تأكید كرد.

حجت الإسلام و المسلمین عبدالمحمود عبداللهی با اشاره به اجلاسیه رسمی مجلس خبرگان و اهمیت این اجلاسیه، خواستار رسیدگی به مسائل كلان جامعه از سوی اعضای مجلس خبرگان و فرآیند اجلاسیه در این خصوص شد . وی در این راستا، پیشنهاداتی را نیز مطرح كرد.

حجت الإسلام و المسلمین سید ابراهیم رییسی با تشكر از آیت الله سید ابوالفضل میرمحمدی ، رییس كمیسیون حراست و پاسداری از ولایت فقیه در خصوص گزارشات كاملشان از كمیسیون به هیئت رییسه درادامه به موضوع بیداری اسلامی و نقش مجلس خبرگان در این مورد پرداخت.

آیت الله علم الهدى، طی سخنانی به مسأله دعوت از شخصیت های سیاسی ، فرهنگی ، اقتصادی و .... برای سخنرانی در اجلاسیه های رسمی مجلس خبرگان رهبری پرداخت و از هیئت رییسه مجلس خبرگان خواست تا در این خصوص ، تدبیر ویژه ای بیندیشند تا بر بالندگی و ثمرات این اجلاسیه ها افزوده شود.

در ادامه حجت الإسلام و المسلمین عباس كعبی با تأیید سخنان آقای علم الهدی ، ضمن اشاره به برخی مواد آیین نامه داخلی مجلس خبرگان رهبری ، راهكارهای آیین نامه جهت اجرایی شدن بهتر این مسأله (دعوت از كارشناسان و مسؤولان نظام) را مورد تأكید قرار دادند.

در پایان حجت الإسلام و المسلمین خاتمی  جلسه، خلاصه ای از مطالب مورد بحث این نشست را بیان كردند.

 

ارسال نظر
نویسنده
متن
*