پنج شنبه، 8 آبان 1399 / 2020 October 29
بازدید : 6720 تاریخ درج : 1390/8/28 زمان : 21:58:00
 
نام فرستنده
پست الکترونیکی گیرنده
پیام برای گیرنده

گزارشی از دیدار قائم مقام سردبیر فصلنامه الحیاة الطیبه لبنان

گزارشی از دیدار قائم مقام سردبیر فصلنامه الحیاة الطیبه لبنان با قائم مقام پژوهشگاه اندیشه سیاسی اسلام و مسؤولین فصلنامه حكومت اسلامى

پژوهشگاه اندیشه سیاسی اسلام روز یكشنبه، مورخ بیست و دوم آبان ماه، میزبان جناب حجةالاسلام و المسلمین شیخ حسن احمد الهادی قائم مقام سردبیر فصلنامة الحیاة الطیبه لبنان بود.

در این دیدار، علاوه بر قائم مقام پژوهشگاه اندیشه سیاسی اسلام جناب حجةالاسلام و المسلمین آقای نبویان، قائم مقام سردبیر فصلنامه حكومت اسلامی و جمعی از محققین پژوهشگاه نیز حضور داشتند.

در ابتدای این جلسة مشترك، نخست قائم مقام سردبیر فصلنامه حكومت اسلامی جناب حجةالاسلام و المسلمین لیالی پس از خیر مقدم، گزارشی از روند انتشار و حوزه فعالیت فصلنامه ارائه دادند. سپس یكی از دست‌اندركاران مجله در تكمیل گزارش آقای لیالى، به ارائه گزارشی اجمالی از سوابق و حوزة‌ فعالیت این نشریه كه در واقع فقه، فلسفه و اندیشه نظام سیاسی اسلام می‌باشد پرداخت.

پس از معرفی نشریه حكومت اسلامی از سوی دست اندركاران آن، جناب آقای شیخ حسن احمد الهادی به معرفی فصلنامه الحیاة الطیبه پرداخت. وی گفت این نشریه با استفاده از كارگروهی متشكل از علمای حوزه و اساتید دانشگاه توانسته تاكنون 23 شماره را منتشر نماید.

شیخ حسن الهادی افزود این نشریه با مدیر مسؤولی جناب حجةالاسلام و المسلمین علیرضا اعرافی و سردبیری جناب حجةالاسلام و المسلمین مصطفی جعفری (جعفرپیشه) از سوی حوزة الرسول بیروت و با استفاده از هیئت تحریریه‌ای مجرب به چاپ می‌رسد.

قائم مقام سردبیر مجله الحیاةالطیبه در ادامه از دغدغه این نشریه برای اثرگذاری بر جهان اسلام گفت و افزود علی‌رغم این كه «الحیاةالطیبه» در طول دوران انتشار، 2سال دچار توقف شده، اما با توجه به گسترة توزیعی كه دارد، توانسته اثرگذاری خود بر جهان اسلام و جهان تشیع را حفظ نماید. ازاین‌رو، این نشریة، دو شمارة اخیر خود را به موضوع الصحوةالاسلامیه (بیداری اسلامی) و قِیَم (ارزشها) اختصاص داده و در تلاش است در شمارة آتی به موضوع فقه سیاسی اسلام بپردازد و در این خصوص ویژه‌نامه‌ای را به انتشار برساند. لذا ادامه گفتگو به این موضوع اختصاص پیدا كرد كه با توجه به سابقة موفق فصلنامه حكومت اسلامی در زمینه فقه سیاسی اسلام، همكاری مشتركی در این خصوص بین هر دو نشریه صورت پذیرد و در واقع پژوهشگاه اندیشه سیاسی اسلام با استفاده از محققین برجسته خود و ظرفیت و تجربه‌ای كه نشریه حكومت اسلامی در این زمینه دارد، مقالاتی را برای مجله الحیاةالطیبه تهیه و در اختیار دست‌اندركاران آن قرار دهد. این همكاری مشترك، قطعاً می‌تواند فضایی مناسب برای ارتباط با اندیشمندان جهان اسلام و جهان تشیع فراهم آورد. لذا بنا شد در ابتدای این همكاری مشترك، چند مقاله كه از تناسب بهتری برخوردار هستند، انتخاب شوند تا با ترجمة این مقالات برگزیده به عربى، طبق توافق در اختیار مجلة الحیاةالطیبه قرار بگیرد. به طور قطع می‌توان از پتانسیل موجود جهت اثرگذاری در دنیای اسلام، بهره‌برداری بهتری نمود.

البته ذكر این نكته ضروری است كه فصلنامه حكومت اسلامى، همیشه این دغدغه را داشته كه با ترجمه مقالات برگزیده خود به زبانهای مختلف اثرگذاری مطلوبی در جهان اسلام داشته باشد. ازاین‌رو، در این خصوص جلساتی را برگزار و مقالاتی برگزیده شد تا در یك ارزیابی مجدد و با استفاده از نظرات كارشناسان حوزة اندیشه سیاسی اسلام، جهت ترجمه این مقالات اقدام لازم صورت پذیرد.

ارسال نظر
نویسنده
متن
*