یکشنبه، 19 مرداد 1399 / 2020 August 9
بازدید : 7841 تاریخ درج : 1390/6/16 زمان : 19:07:00
 
نام فرستنده
پست الکترونیکی گیرنده
پیام برای گیرنده

سخنان پیش از دستور عصر چهار شنبه

چهارمین و آخرین جلسه از دهمین اجلاس رسمی مجلس خبرگان رهبری در عصر روز چهارشنبه 16 شهریور ماه 1390آغاز به كار كرد.

در ابتدای جلسه، نخست آیاتی چند از كلام الله مجید تلاوت شد و طبق آیین نامه داخلی این مجلس ، ناطقین پیش از دستور به ایراد نطق پرداختند.

حجت الإسلام و المسلمین علی فلاحیان به عنوان اولین سخنرانی قبل از دستور پشت تریبون قرار گرفت و نطق خود را ایراد كرد. ایشان سخنان خود را راجع به اختیارات ولایت مطلقه فقیه آغاز و در ادامه قید مطلقه را مورد تبیین قرار داد.منظور از مطلقه ، همه اختیارات در رابطه با حكومت اسلامی است و منحصر در موارد مذكور در اصل 110 نیستو اشاره به مطلقه ولایت ائمه (ع) بر اموال وانفس كه بحث فقهی است ندارد.

وی به عنوان یكی از اعضای كمیسیون پاسداری و حراست از ولایت فقیه مجلس خبرگان رهبری به فعالیت ها و رایزنی هایی كه این كمیسیون در عرصه تدوین كتب درسی برای تبیین موضوع ولایت فقیه صورت گرفته، اشاره كرد.

نماینده مردم خوزستان در بخش دیگری از نطق خویش ، موضوع بانكداری اسلامی و بدون ربا را مطرح و سیستم بانكداری و نرخ بهره های بانكی در كشور های دیگر را تشریح نمود و علت بالا بودن نرخ سود تسهیلات را وجود تورم بالا دانست، زیرا نرخ سود تسهیلات تركیبی از نرخ بهره ، نرخ تورم و نرخ ریسك و هزینه واسطه گری است كه اگر بانك مركزی به وظیفه ذاتی خود كه حفظ ارزش پول است عمل كند و نرخ تورم را كاهش دهد و حد اقل به 2 درصد برساند، نرخ سود تسهیلات كاهش پیدا خواهد كرد.

دومین سخنران پیش از دستور عصر چهارشنبه آیت الله شفیعی نماینده محترم مردم خوزستان در مجلس شورای اسلامی بود.

حجت الإسلام و المسلمین سید هاشم حسینی بوشهری دیگر سخنران پیش از دستور جلسه چهارم این اجلاسیه بود.

ایشان در نطق خود ابتدا از حضور پرشور مردم در برنامه ها و مراسم ایام و لیالی ماه مبارك رمضان علی الخصوص لیالی قدر و راه پیمایی روز قدس تشكر كرد.

وی سپس در خصوص ظرفیت ها و اهداف مجلس خبرگان به ایراد سخن پرداخت و جایگاه این مجلس والا و نورانی را دارای ارزش بالایی دانست.

این عضو مجلس خبرگان در همین زمینه از اعصای كمیسیون های مجلس خبرگان خواست تا با توجه به این ظرفیت ارزشمند ، اقدامات لازم را مبذول دارند.

نماینده مردم بوشهر در مجلس خبرگان رهبری افزود: با توجه به ظرفیت های موجود می توان در تمام عرصه ها و بین همه اقشار از جمله در مدارس ، موضوع ولایت فقیه را به خوبی تبیین كرد تا اثر این سیستم حكومتی ارزشمند كاملاً مشاهده گردد.

وی همچنین در ادامه از جایگاه و ظرفیت بالای نهاد روحانیت در سطح اجتماع و نظام اسلامی سخن گفت و افزود: علی رغم تمام تلاشهایی كه از سوی روحانیت و طلبه های جوان جوزه های علمیه در مناطق دوردست صورت می گیرد هنوز از توانایی های این نهاد مقدس استفاده نشده است.

در پایان ریاست محترم مجلس خبرگان رهبری آیت الله مهدوی كنی ضمن تشكر از اعضای این مجلس از كلیه دست اندركاران برگزاری دهمین اجلاس رسمی دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری قدر دانی كرد و در ادامه بیانیه پایانی این نشست با حضور خبرنگاران  قرائت گردید.

لازم به ذكر است نمایندگان محترم خبرگان رهبری روز پنج شنبه ساعت 8:30 در مرقد مطهر امام خمینی(ره) با آرمانهای امام راحل عظیم الشأن تجدید میثاق خواهند كرد و سپس برای دیدار با مقام معظم رهبری در بیت ایشان حضور بهم خواهند رساند.

 

 

ارسال نظر
نویسنده
متن
*