چهار شنبه، 20 فروردین 1399 / 2020 April 8
بازدید : 7819 تاریخ درج : 1390/4/30 زمان : 10:30:00
 
نام فرستنده
پست الکترونیکی گیرنده
پیام برای گیرنده

گزارش جلسه مشترك هیئت رییسه خبرگان و اعضاى منتخب و رؤساى كمیسیونها

بسم‏ الله ‏الرحمن‏ الرحیم

گزارش جلسه مشترك هیئت رییسه خبرگان و اعضاى منتخب و رؤساى كمیسیونها
چهارشنبه مورخ 29/4/90 ـ دبیرخانه مجلس خبرگان دفتر تهرانبر اساس تبصره 2 ماده 15 آیین نامه داخلى مجلس خبرگان رهبرى كه در اجلاسیه تاریخ 23/6/89 به تصویب اعضاى محترم مجلس خبرگان رسید، هیئت رییسه مجلس خبرگان موظف است در فاصله دو اجلاسیه عادى خبرگان، حداقل دو ماه قبل از اجلاس رسمى خبرگان، حداقل یك جلسه با حضور اعضاء هیئت رییسه و پنج نفر از خبرگان به تشخیص هیئت رییسه و رؤساى كمیسیون‏هاى خبرگان و یك نفر از اعضاى هر كمیسیون به انتخاب همان كمیسیون براى بررسى و تبادل نظر در خصوص مسائل مهم مربوط به خبرگان و ایجاد هماهنگى و تنظیم عملكرد كمیسیون‏ها تشكیل و گزارش جلسه را در اولین اجلاس رسمى خبرگان مطرح نماید.

در اجراى این مصوبه، دومین نشست و جلسه هیئت رییسه، رؤسا و اعضاى منتخب كمسیونها در تاریخ 29/4/90 در دفتر دبیرخانه مجلس خبرگان در تهران برگزار شد.در ابتداى این جلسه، پس از تلاوت آیاتى چند از كلام الله مجید، حضرت آیة الله مهدوى كنى؛ رییس مجلس خبرگان رهبرى به ایراد سخن پرداخت.

ایشان ابتدا با تبریك اعیاد شعبانیه و به خصوص ولادت مبارك حضرت حجت (عجل الله تعالى فرجه الشریف) به اعضاى حاضر در جلسه و مردم، مجلس خبرگان را یكى از اركان نظام اسلامى دانست.

وى سپس با اشاره به وظایف مجلس خبرگان این وظایف را از اهمیت فوق العاده برخوردار دانست. وى با تحلیل وظایف مجلس خبرگان براى تعیین و حفظ جایگاه و شأن ولایت و رهبرى بر این مهم تأكید كرد. رئیس مجلس خبرگان رهبرى، این مجلس را پاسدار خط مقدم حفظ و پشتیبانى از نظام ولایت فقیه در برابر هجمه دشمنان داخلى و خارجى دانست.

آیة الله مهدوى كنى، با تأكید بر ثبات قدم داشتن در راه حمایت از مقام ولایت و رهبرى، افراد را از دوپهلو سخن گفتن و تلوّن نهى كردند.

مسأله دیگرى كه مورد تأكید ریاست مجلس خبرگان قرار گرفت، حفظ وحدت همه آحاد جامعه بود. وى با اشاره به حدیث شریفى از كتاب كافى بر تكالیف مردم در این خصوص تأكید نمود. ایشان با استناد به این روایت گفت: در یك نظام اسلامى و ولایى و در نظامى كه تفكیك قوا وجود دارد، تكلیف مشخص است و بن بست وجود ندارد.

ایشان با اشاره به اینكه سلسله مراتبى كه براى رهبرى و قوا در قانون اساسى ذكر شده، امر را آسان كرده است، قوا را طریق اِعمال ولایت دانست. وى با اشاره به دوره رهبرى حضرت امام قدس‏سره، سخن رهبرى را فصل الخطاب خواند و افزود با وجود این سازوكار نباید در بین قوا، اختلاف نظر وجود داشته باشد.

ایشان در مجموع، حفظ نظام را از اوجب واجبات دانست و همگان را به این امر دعوت نمود.

رئیس مجلس خبرگان در پایان، وجود اختلافات در بین جامعه را مایه دلگرمى و امیدوارى دشمنان نظام و انقلاب دانست.

پس از سخنان حضرت آیة الله مهدوى كنى، جلسه وارد دستور خود؛ یعنى ارائه اخبار توسط رؤساى كمیسیونها شد. آیة الله یزدى؛ نایب رییس اول مجلس خبرگان و رئیس كمیسیون تحقیق در سخنانى به فراز و نشیب‏هایى كه نظام در طول انقلاب پشت سر گذاشته اشاره و فتنه 88 را یكى از بزرگترین چالش‏هایى دانست كه نظام با تدابیر مقام معظَّم رهبرى از آن به خوبى عبور كرد.

وى با اشاره به فصل الخطاب بودن سخنان رهبرى در جامعه اسلامى بر پرهیز از دوپهلو سخن گفتن برخى از مسئولین تأكید و همه افراد جامعه را به وحدت دعوت نمود. ایشان انتخابات آینده؛ یعنى انتخابات مجلس شوراى اسلامى را داراى اهمیت فوق‏العاده دانست و هشیارى در مسائل مختلف جامعه و به خصوص مسأله انتخابات را یك ضرورت دانست.

آقاى سید یوسف طباطبایى نژاد گفت: از مجموعه سخنان و نظریات مقام معظَّم رهبرى بر مى‏آید كه بیان مشكلات براى مردم به گونه اى كه موجب تضعیف نظام نباشد یك ضرورت است. وى تبیین مسائل كشور و نقد و تحلیل آنها را یك ضرورت دانست و ادامه داد كه احكام الهى هر چه بیشتر باید در جامعه اجرا شود؛ چرا كه احكام و حدود الهى، تعطیل بردار نیستند و ما موظف به اجراى تكلیف هستیم.

آقاى سید احمد خاتمى نیز بیان مشكلات جامعه همراه با تبیین منطقى و لحاظ همه جهات را از تأكیدات مقام معظَّم رهبرى دانست. وى تصریح مقام معظَّم رهبرى بر تبیین منطقى سخنان نادرست را به شرط حفظ همه جهات از اهمیت فوق العاده برخوردار دانست. این عضو مجلس خبرگان این چنین ادامه داد كه نقد عملكرد جریان انحرافى نباید به گونه اى باشد كه ظلم‏هایى كه در فتنه 88 در حق نظام و كشور صورت گرفت به فراموشى سپرده شود.

ایشان به مسائل اخیر جامعه در خصوص نهى از منكر و موضوع حجاب و عفاف و مضروب شدن چند طلبه، اشاره كرده و برخورد جدى دستگاه قضایى در این خصوص را خواستار شد.

آقاى سید احمد علم الهدى نیز با اشاره به نظر مقام معظَّم رهبرى در خصوص تبیین مسائل جامعه براى مردم و بعضاً انتقاداتى كه به برخى از مسئولین نظام در هر سه قوه وارد است، موضع‏گیرى شفاف را با رعایت و حفظ مصالح مورد تأكید قرار داد.

 آقاى قربانعلى درى نجف آبادى نیز با اشاره به برخى از مشكلات استان مركزى و سفر هیئت دولت به این استان، برخى از موضع‏گیرى‏هاى جریان انحرافى در باره موسیقى را بر خلاف نص صریح روایات و نظرات فقها دانست. وى در همین زمینه، روشنگرى حكیمانه را در راستاى حفظ نظام بسیار مهم خواند.

آقاى سید ابراهیم رییسى، دیگر عضو مجلس خبرگان نیز مسؤولین را از ایجاد دغدغه در بین مردم بر حذر داشت و تضعیف مجموعه كابینه دولت را غیر از تبیین حكیمانه و نقد جریان انحرافى دانست. وى نوع صحیح اطلاع رسانى در مورد جریان انحرافى را مورد تأكید قرار داد و به برخى اقدامات دستگاه قضایى در این زمینه اشاره كرد.

این عضو مجلس خبرگان رهبرى با اشاره به مسائل اخیر جامعه و مضروب شدن چند طلبه در جریان نهى از منكر، این موضوع را در عین حساس بودن، سازمان یافته ندانست و موضع‏گیرى‏ها در این خصوص را همراه با درایت مورد تأكید قرار داد. وى افزود این موارد قاطعانه از طریق دستگاه قضایى پیگیرى خواهد شد و با متجاسران برخورد عبرت‏آمیز صورت خواهد گرفت.

آقاى على رازینى هم با اشاره به جایگاه و اهمیت مجلس خبرگان، از هیئت رییسه خواست، زمینه اى را فراهم كنند تا جلسات خبرگان پربارتر شود و در ادامه بر رسانه اى شدن جلسات این مجلس تأكید كرد. وى همچنین این امر را موجب تقویت جایگاه رهبرى و این مجلس دانست. رازینى در پایان گزارشى از كمیسیون آیین نامه ارائه داد و به برخى از مصوبات این كمیسیون اشاره و از هیئت رییسه خواست تا مصوبات این كمیسیون در دستور اجلاسیه بعدى خبرگان كه در شهریورماه برگزار خواهد شد، قرار گیرد.

دیگر سخنران این جلسه، آقاى على اسلامى نماینده مردم قزوین بود. وى با تأكید بر كارآمدى نظام اسلامى، زیر سئوال بردن این كارآمدى را موجب یأس و دل سرد كردن مردم و آن را مخالف با عقل و حكمت دانست. وى در بخش دیگرى از سخنان خود، انحراف در فتنه سال 88 را با جریان انحرافى در حال حاضر یكى خواند و خواستار این شد كه همانگونه كه فتنه سال 88 محكوم شد این جریان انحرافى نیز محكوم گردد؛ در عین حال كه در بین مردم، یأس بوجود نیاید و كارآمدى نظام نیز زیر سئوال نرود.

وى خطر اصلاح‏طلبان، فتنه گران و جریان انحرافى را گوشزد كرد و از شوراى نگهبان خواست تا در انتخابات آینده، دقت نظر لازم را مبذول دارد.

آقاى ابوالقاسم وافى هم با اشاره به انتخاب حضرت آیة الله خامنه اى در مجلس خبرگان به عنوان رهبرى امت اسلامى، تقویت ایشان در مجلس خبرگان را وظیفه مهم این مجلس دانست.

وى سپس به موضوع حفظ حجاب و عفاف در جامعه پرداخت و تدبیر لازم در این خصوص را خواستار شد و پیشنهاد داد تا راهكارى اندیشیده شود كه موجب تقویت جایگاه اسلام، روحانیت و رهبرى در این زمینه شود.

آقاى عباسعلى سلیمانى نیز در ادامه با تأكید بر روح استقلال روحانیت شیعه، حفظ این جایگاه را مهم قلمداد كرد و نشر اخبارى مبنى بر كمك مالى دولت به این نهاد بخصوص با توجّه به عدم تخصیص بودجه اى در این خصوص، نشر چنین اخبارى را موجب تضعیف نهاد حوزه دانست.

ایشان همچنین افزود همانگونه كه حفظ جایگاه مقام معظَّم رهبرى از اهمیت برخوردار است، حفظ حریم روحانیت نیز داراى اهمیت فراوان است.

آقاى سید ابوالفضل میرمحمدى نیز طى سخنانى به ارائه گزارشى از كمیسیون بررسى راه‏هاى پاسدارى و حراست از ولایت فقیه پرداخت.

آقاى محمدعلى موحدى كرمانى دیگر سخنران این جلسه بود. وى بر اساس فرمایشات مقام معظَّم رهبرى بر تفكیك و تبیین حقایق عملكرد دولت و نقاط ضعف دولت تأكید كرد.

ایشان سپس از هیئت رییسه خواست تا ترتیب دیدارى با مقام معظَّم رهبرى فراهم شود تا در خصوص برخى از مسائل جارى جامعه، شور و مشورت صورت گیرد.

آقاى محسن مجتهد شبسترى نیز طى سخنانى به موضوع طرح تفكیك جنسیتى در دانشگاه‏ها پرداخت و اهمیت این موضوع را مورد تأكید قرار داد. وى در پایان از برخى از موضع‏گیرى‏ها در این خصوص انتقاد كرد.

در پایان این جلسه حضرت آیة الله مهدوى كنى، ضمن ارائه جمع بندى‏اى از سخنان خویش، سكوت در برابر منكرات و انحرافات در جامعه را امضا و تأیید آن دانست و آن را غیر جایز خواند. ایشان به سبقه ظلم ستیزى و قیام در برابر منكرات از سوى علما و روحانیت اشاره كرد و افزود مناسب است كه حوزه‏ها همچنان مانند گذشته، استقلال گذشته خود را حفظ كرده و حتى الامكان از طریق وجوهات شرعیه اداره شوند.

دبیرخانه مجلس خبرگان رهبرى
29/04/1390

ارسال نظر
نویسنده
متن
*