یکشنبه، 28 شهریور 1400 / 2021 September 19
بازدید : 1264 تاریخ درج : 1399/8/25 زمان : 08:51:00
 
نام فرستنده
پست الکترونیکی گیرنده
پیام برای گیرنده

نشست خبری سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری برگزار شد

آیت الله سید احمد خاتمی؛ سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری یکشنبه 25 آبان با حضور در جمع اصحاب رسانه، ضمن تشریح بخشی از فعالیت های این مجلس به سؤالات خبرنگاران پاسخ گفت.

آیت الله سید احمد خاتمی در جمع خبرنگاران با اشاره به محدودیت هایی که بیماری کرونا در تمام جهان و به ویژه کشورمان ایجاد کرده گفت: به خاطر بیماری کرونا و  این ویروس منحوس، مدتی است که اجلاس خبرگان برپا نشده لذا این نشست را ترتیب دادیم تا گزارشی در رابطه با تلاشهایی که در این رابطه شده محضر مردم عزیزمان تقدیم کنیم. شرایطی که در دنیا و از جمله کشورمان به خاطر این ویروس منحوس بوجود آمده شرایط بحرانی است. این شرایط مقتضیات خودش را دارد که باید تمام تلاشها در این مسیر باشد که از گسترش این ویروس منحوس و ویروس متقلب که به شکلهای مختلف و با گستردگی روز به روز و افزونتر از گذشته دارد به پیش می تازد، اما یکی از اقدامات شایسته تجلیل، تشکیل ستاد ملی مبارزه با کرونا بود که با تدبیر مقام معظم رهبری مدظله العالی شکل گرفت و ایشان مدیریت شایسته ای در عرصه مقابله با این ویروس منحوس سامان دادند.
وی افزود: بحمدالله مردم خوب و فهیم ما هم پاسخ شایسته دادند همراهی کردند. مقام معظم رهبری عمده محورهای رهنمودهایشان در این رابطه مسئله شنیدن رهنمودها و دستورالعملهای این ستاد از سوی مردم بود که در حد خوب مردم شنیدند و اطاعت کردند و همین جا باید تجلیل ویژه از متدینین داشته باشم که انصافاً در عرصه مبارزه با این ویروس منحوس خوش درخشیدند.  دهه اول محرم را دیدیم که چه با شکوه برگزار شد و چگونه دستورالعملها رعایت شد. عزاداران سالار شهیدان چه در دهه اول و چه در آخر صفر ماسک زدند و در مجالس عزاداری شرکت کردند و فاصله اجتماعی را رعایت کردند. سخن این است که بحمدلله متدینین در این عرصه ها همراهی خوبی دارند.
سخنگوی هیئت رئیسه خبرگان با تجلیل از مسؤولان و کادر درمان تصریح کرد: در اینجا باید از تلاشهای مسئولان نظام اسلامی در این عرصه تشکر ویژه داشته باشم و تشکری از صمیم قلب از کادر درمان کشور پزشکان و پرستاران که انصافاً در میدان این جهاد خوش درخشیدند و ان شاءالله هم چنان تا پایان می مانند و خسته نباشید به این عزیزان می گوییم و از خداوند می خواهیم که توفیق ادامه خدمت و نشاط را به آنها عنایت کند. البته مقام معظم رهبری قبل از ماه رمضان به عزیزان ستاد ملی مبارزه با کرونا تذکری را داشتند که نیازهای معنوی مردم را هم جدی بگیرند؛ در عرصه نیازهای معنوی هم تدابیر شایسته را هم لحاظ کنند و همه جوانب را ببینند. امر زیارت آستان مقدس حضرت ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا(ع)، زیارت حضرت معصومه اماکن مقدسات دیگر حالا که بحمدالله مردم همراهی دارند و حرف شنو هستند در حد امکان تلاش کنند که این اماکن مقدس ان شاءالله همچنان با رعایت تمام دستورالعملهای بهداشتی در هر حدی که می شود مردم از این اماکن نورانی استفاده کنند ( فِي بُيُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَنْ تُرْفَعَ وَ يُذْكَرَ فِيهَا اسْمُهُ ).
و همینجا به عنوان خبرگان همچنان از مردم عزیزمان می خواهیم که با رعایت دستورالعملهای بهداشتی کمک کنند که ان شاءالله هر چه زودتر شر آسیب رسانی این ویروس منحوس جمع بشود؛ هم اعتقادات دینی این رهنمود را به ما دارد و هم کسانی که به کشور علاقه مندند می گویند که در این عرصه همکاری های بایسته با ستاد ملی مبارزه با این ویروس منحوس صورت بگیرد.
آیت الله خاتمی در ادامه با اشاره نشست امروز گفت: طبق آیین نامه مجلس خبرگان ما سالی 2 اجلاس علنی باید داشته باشیم. اسفند گذشته باید اجلاس می داشتیم اعلام کردیم 13 و 14 اسفند 98 اجلاس داریم که آغاز این ویروس بود، اما به خاطر رعایت دستورالعملها مبنی بر لغو اجتماعات این اجلاس تعطیل شد.
همچنین 27 مرداد 99 به عنوان تاریخ اجلاس اعلام شد که باز به علت شدت گرفتن این ویروس در راستای اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا این اجلاسیه هم لغو شد. 20 آبان سال 99 نیز همین مشکل بود و اجلاس برگزار نشد.
وی افزود: در جلسه ای که هیئت رئیسه دوشنبه هفته گذشته داشتیم تصویب کردیم 3 زمان را برای برگزاری اجلاس خبرگان 5 آذر  ـ 19 آذر ـ 3 دی یکی از این سه زمانها را گفتیم خب قرار شد صحبت بشود با ستاد ملی مبارزه با کرونا صحبت شد فرمانده محترم ستاد مبارزه با کرونا در تهران گفت که آذرماه که مطلقا مصلحت نیست، اگر پایان آذر شرایط فراهم بود ان شاءالله سوم دی اجلاس خبرگان برپا می شود. آیت الله خاتمی تأکید کرد: همراهی با ستاد ملی مبارزه با کرونا یک تکلیف شرعی بر ماست. وقتی مقام معظم رهبری خودشان همراهی می کنند و روضه خودشان را آنچنان که دیدید برپا کردند این در حقیقت ارائه یک الگو هست که بایستی که برای مبارزه با این ویروس منحوس همه همراهی کنند تا ان شاءالله از مشکلات عبور کنیم.
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان در ادامه افزود: همه می دانند بین مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی به لحاظ ساختاری تفاوت هست. مجلس خبرگان جلساتش به صورت غیر علنی است، اما مجلس شورای اسلامی جلساتشان علنی است به علاوه معیشت و زندگی مردم گره خورده به مجلس شورای اسلامی و نمی شود این مجلس تعطیل باشد. البته هر دو مجلس دارند به وظیفه عمل می کنند. اما با توجه به اینکه نمایندگان خبرگان در سراسر کشور حضور دارند چه بسا تجمع شان در این شرایط خلاف دستورالعملهای بهداشتی باشد و مشکلاتی را پدید آورد. ان شاءالله با همدلی بتوانیم با این ویروس منحوس مبارزه کنیم آنچنان که کل جهان درگیر این ویروس هستند و مشکلاتشان در این عرصه باقی است. در مجموع خدا را شکر که در این عرصه هم نظام مقدس جمهوری اسلامی سرفراز است و تاکنون به خوبی توانسته است مدیریت کند و از این پس هم مدیریت خواهد کرد.

ارسال نظر
نویسنده
متن
*