شنبه، 10 آبان 1399 / 2020 October 31
بازدید : 13857 تاریخ درج : 1397/12/22 زمان : 16:52:00
 
نام فرستنده
پست الکترونیکی گیرنده
پیام برای گیرنده

متن سخنان حجت الاسلام و المسلمین محمد حاجی ابوالقاسم دولابی

متن کامل سخنان حجت الاسلام و المسلمین حاج ابوالقاسم دولابی نماینده مردم استان زنجان در مجلس خبرگان رهبری

بسم الله الرحمان الرحیم

گام دوم انقلاب اسلامی و جایگاه جوانان

و کتبنا له فی الالواح من کل شیئ موعظه و تفصیلا لکل شیئ فخذها بقوتک و امر قومک یاخذوا باحسنها ساوریکم دار الفاسقین

بار دیگر نسیم رحمت الهی وزیدن گرفت و منشور دیگری که خود برگ زرینی از صفحات انقلاب است را راهگشای امت اسلام قرار داد.

بیانیه گام دوم از برترین منشورات علمای شیعه از مشروطه و قبل از آن تا کنون به شمار میرود وکمتر نظیری برای آن یافت میشود. و همانند منشور امام به روحانیت و یا وصیت نامه تاریخی ایشان در عداد برترین اسناد راهبردی نظام جمهوری اسلامی قرار خواهد گرفت. «خذوا ما آتیناکم بقوه و اذکروا ما فیه لعلکم تتقون»

بیانیه گام دوم که در چهلمین سال انقلاب صادر شد، با بیانیه ای که مقام معظم رهبری در بیستمین سال انقلاب صادر فرمودند دارای یک تفاوت ماهوی است و آن توجه ویژه به نسل جوان است. مخاطب نامه جوانانند و بخشهایی هم که در آن مطالبی خطاب به عموم ملت ایران بیان شده، مشتمل بر توصیه هایی در خصوص جوانان است.

در این مقال مروری بر بیانیه گام دوم با تکیه بر جوانان خواهم داشت و مطالب خود را در خصوص «توصیه های مقام معظم رهبری در خصوص جوانان» تقدیم مینمایم.
1.   تغییر نگاهها به جوانان و فرصت دانستن آنان بجای تهدید انگاشتن

رهبر انقلاب بر این نکته تاکید میورزند که انقلاب اسلامی با تکیه بر نیروی جوانان توانست به یک انحطاط تاریخی طولانی پایان دهد و کشور را در مسیر پیشرفت قرار بدهد. ایشان فرمودند: «انقلاب، جوانان را میدان دار اصلی حوادث و وارد عرصه مدیریت کرد».

از نگاه رهبر معظم ، در دوران دفاع مقدس نیز این جوانان بودند که توانستند در برابر دشمن بعثی ایستادگی کنند و امکان هر گونه تعرضی به کشور را از دشمن سلب نمایند.

فما آمن لموسی الا ذریه من قومه

از خصوصیتهای جوان ایرانی که در بیاینه رهبری به آن اشاره شده است روحیه انقلابی و ایستادگی در برابر مستکبران عالم بوده و هست. رهبری در این خصوص فرمودند: «در تمام این چهل سال، تسلیم ناپذیری و صیانت و پاسداری از انقلاب و عظمت و هیبت الهی آن و گردن بر افراشته آن در مقابل دولتهای متکبر و مستکبر، خصوصیت شناخته شده ایران و ایرانی بویژه جوانان این مرز و بوم به شمار میرفته است».

از نگاه ایشان امروز نیز اصلی ترین سرمایه کشور جوانانی هستند که کارآمدی را با ایمان انقلابی در هم آمیخته اند.

ایشان فرمودند: «جمعیت جوان زیر 40 سال فرصت ارزشمندی برای کشور است.36 میلیون نفر در سنین میانه 15 و 40 سالگی نزدیک به 14 میلیون نفر دارای تحصیلات عالی، رتبه دوم جهان در دانش آموختگان علوم و مهندسی، انبوه جوانانی که با روحیه انقلابی رشد کرده و آماده تلاش جهادی برای کشورند.»

این بخش از بیانیه خطاب به همه مسئولان به ویژه آنانی است که صریحا اظهار میکردند: دهه شصتی ها هر کجا پا میگذارند مشکل ایجاد میکنند. آنها که صریحا جوانان را تهدید می انگارند و البته کسانی که با عمل خود همین گفته را فریاد میزنند. رهبر معظم، جوانان را ثروت عظیمی برای کشور میدانند که هیچ اندوخته مادی با آن قابل مقایسه نیست.
2.   توجه ویژه به جوانان در جهت تبیین دقیق گذشته و امید بخشی نسبت به آینده

و اذ قال موسی لقومه اذکروا نعمت الله علیکم اذ انجاکم من آل فرعون یسومونکم سوء العذاب یقتلون ابنائکم و یستحیون نسائکم و فی ذلکم بلاء من ربکم عظیم.

از دیگر بخش های مهم بیانیه رهبری در خصوص جوانان، شرح وقایع گذشته برای آنان و بیان حقایق تاریخی است که براین کشور گذشته است.

فرمودند: «برای برداشتن گامهای استوار در آینده باید گذشته را درست شناخت و از تجربه ها درس گرفت. اگر از این راهبرد غفلت شود، دروغها بجای حقیقت خواهند نشست و آینده مورد تهدیدهای ناشناخته قرار خواهد گرفت».

این بخش از فرمایش ایشان خطاب به همه بزرگان و مسئولین فرهنگی است که باید با برنامه ریزی صحیح، بینش کاملی از گذشته این کشور در اختیار نوجوانان و جوانان قرار دهند. در سالهای اخیر دیدیم که چگونه در سایه غفلت و بی اطلاعی جوانان از تاریخ انقلاب به سادگی جای شهید و جلاد عوض شد و باید ترسید که در آینده ای نه چندان دور، جمهوری اسلامی را مقصر وضع کنونی جهان بدانند و امریکا و انگلیس را به عنوان خیرخواه ملت ایران به جوانان معرفی کنند. علیرغم تاکید صریح مقام معظم رهبری در یکی از دیدارهای مردمی 13 آبان، مبنی بر گنجاندن درسهایی مشتمل بر اسناد به دست آمده از لانه جاسوسی، جهت اطلاع جوانان از جنایتهای آمریکا، اما هنوز این نکته بطور شایسته در کتب درسی جانمایی نشده است.

چرا نباید جوانان و نوجوانان ما از ماجرای مرگ میلیونها ایرانی در جریان قحطی صد سال قبل یعنی حد فاصل 1296 تا 1298 شمسی با خبر باشند؟

مطابق برخی از گزارشها در این قحطی نزدیک به ۴۰٪ (در برخی دیگر از منابع ۲۵ درصد) از جمعیت ایران به سبب گرسنگی و سوءتغذیه و بیماری‌های ناشی از آن از بین رفتند ؛ مقصر اصلی این فاجعه، دولت بریتانیا بوده است که به دلیل خرید گسترده غلات و مواد غذایی در ایران، وارد نکردن غذا از هندوستان و بین‌النهرین، و ممانعت از ورود غذا به ایران و نپرداختن درآمدهای نفت به ایران، مسبب این فاجعه گردید.

این نمونه و صدها نمونه دیگر از جنایتهای قدرتهای استکباری که اطلاع از آن معنا بخش انقلاب اسلامی است؛ باید همواره پیش چشم جوانان و نو جوانان حاضر باشد و تمامی دستگاههای فرهنگی اعم از صدا و سیما و وزارت فرهنگ و وزارت آموزش و پروش و نیز وزارت علوم و فناوری باید در این جهت برنامه های خود را ساماندهی نمایند و بخشی از بودجه های فرهنگی را به این مسیر هدایت نمایند.

نکته دیگر امید دادن به جوانان است که در این بیانیه مورد توجه ویژه قرار گرفته است. فرمودند:«سیاست تبلیغی و رسانه ای دشمن و فعال ترین برنامه های آنان مأیوس سازی مردم و حتی مسئولان و مدیران ما از آینده است.»

در شرایطی که هفته نامه نیوزویک در شماره 21 دسامبر 2018 خود عکسی را منتشر کرده که رییس جمهور امریکا را در محاصره سه قدرت بزرگ جهان یعنی روسیه و چین و ایران نشان داده است، و در واقع ایران را یکی از چهار قدرت بزرگ جهان معرفی میکند، برخی از سیاستمداران داخلی پیوسته بر طبل یاس میکوبند و با شعار نمیشود و نمیتوانیم امید جوانان را از بین میبرند رسالت امید بخشی به جوانان از مهمترین توقعات رهبری در بیانیه گام دوم است که بر دوش متولیان فرهنگی سنگینی مینماید.
3.   توجه دادن جوانان به غفلت هایی که خسارت هایی را در کشور به بار آورد.

و ما اصابکم من مصیبه فبما کسبت ایدیکم

از دیگر نکاتی که رهبر انقلاب در قبال جوانان مورد تاکید قرار داده اند توجه دادن به این نکته است که بدانند اگر بی توجهی به شعارهای انقلاب و غفلت از جریان انقلابی در برهه هایی از تاریخ چهل ساله نمیبود که متاسفانه بود و خسارت بار هم بود، بی شک دستاوردهای انقلاب از این بسی بیشتر و کشور در مسیر رسیدن به آرمانهای بزرگ بسی جلوتر بود.

این نیز رسالت بزرگان است که برای جوانان غفلتها و بی توجهی ها به شعارهای انقلاب را تبیین نموده و خسارتهایی که در قبال این غفلت ها گریبانگیر ملت ایران شده است را بیان نمایند.

اصلی ترین شعار ما یعنی استقلال که منشأ برکات فراوانی در طول چهل سال گذشته بوده بواسطه نفوذ جریان غربگرا و غربزده در بدنه مسئولین کشور مورد غفلت قرار گرفت و پیشرفتهای خیره کننده کشور را در بخش های هسته ای و مانند آن با کندی مواجه نمود و دشمن را در استفاده بیشتر از حربه تحریم جری نمود و امید دشمنان در مقابله با ملت ایران که میرفت به نا امیدی مبدل شود را تقویت کرد.

آیه شریفه «و اذ تاذن ربکم لئن شکرتم لازیدنکم» در همین سیاق وارد شده است. بعد از تذکر نعمت استقلال، این نکته را میافزاید که شکر نعمت استقلال عامل بزرگ شدن شماست «لازیدنکم». و کفران این نعمت عامل گرفتاری است «و لئن کفرتم ان عذابی لشدید.»

یکی از مقامات بلند پایه کشور در یکی از اظهارات خود به نقل از یک مقام بلند پایه اروپایی میگوید که اگر دولت یازدهم نمی آمد، ما تصمیم قطعی برای حمله به ایران داشتیم و با آمدن این دولت ا از تصمیم خود منصرف گشتیم. سؤال محوری آن است که با تغییر دولت در ایران چه اتفاقی رخ داد که دشمنان از حمله منصرف شدند؟ آیا دشمنی آنان به دوستی مبدل شد و یا اینکه برای تحمیل خواسته خود بر ملت ایران، راههایی بهتری از جنگیدن را در مقابل خود یافتند؟ و البته بر کسی پنهان نیست که ایستادگی مردم و مقاومت آنان، قطعا میتوانست دشمنان را از حمله نظامی نیز مأیوس گرداند.

 
4.   زمینه سازی برای استفاده از جوانان در جهت پیشرفتهای مادی و معنوی کشور

مقام معظم رهبری فرمودند:«همت های بلند و انگیزه های جوان و انقلابی خواهند توانست ظرفیتهای کشور را فعال و در پیشرفت مادی و معنوی کشور به معنای واقعی جهش ایجاد کنند.»

رهبر معظم انقلاب خود اعتقاد کامل به نیروی جوانان داشته و دارند در سالهای اخیر اعتماد خود به جوانان را با انتصابات گذشته به خوبی به اثبات رساندند.

برای تحقق این مهم است لازم است با فضا دادن به جوانان و ایجاد زمینه جهت آشنایی آنان با ساختارهای کلان نظام، فرصت کادرسازی را فراهم نمود و زمینه را برای گردش نخبگان فراهم نمود.

در این خصوص چند پیشنهاد به محضر نمایندگان محترم خبرگان عرضه میگردد:

الف: برخی از فضلای حوزه ها که آمادگی تصدی نمایندگی خبرگان را دارند در کمیسیونها و یا کارگروه های هیات اندیشه ورز دعوت شده بکار گرفته شوند.

ب: امامان محترم جمعه از فصلای جوان در برخی مناسبتها به عنوان امام جمعه موقت استفاده نمایند و آنها را به نمایندگی خود به برخی از جلسات مهم استانی بفرستند.

ج: شورای محترم نگهبان از میان فضلای جوان جمعیت مشاوران جوان را تشکیل دهد و از نظر مشورتی آنان در خصوص بررسی طرح ها و لوایح استفاده نماید.

د: ریاست محترم قوه قضاییه با بکارگیری جوانان مستعد در بخش های مختلف دستگاه قضایی، زمینه را برای پرورش نیروهای مناسب جهت سمتهای مختلف قضایی فراهم نمایند.

ه:دولت محترم و دستگاه های اجرایی کشور با استفاده از جوانان انقلابی در بخش های مختلف به عنوان مشاور، زمینه ورود آنان به سمت های مختلف را فراهم نمایند.

و:گروه ها و شخصیتهایی که در انتخابات مجلس شورای اسلامی به معرفی کاندیدا میپردازند از هم اکنون جوان بودن را به عنوان یکی از مهمترین شاخص های کاندیدای مورد حمایت خود مد نظر قرار دهند.

مقام معظم رهبری فرمودند: بی شک فاصله میان بایدها و واقعیتها، همواره وجدانهای آرمان خواه را عذاب داده و می دهد. اما این فاصله ای طی شدنی است و بی شک در آینده با حضور نسل جوان مومن و دانا و پر انگیزه با قدرت بیشتر طی خواهد شد.

ارسال نظر
نویسنده
متن
*