یکشنبه، 28 شهریور 1400 / 2021 September 19
نام فرستنده
پست الکترونیکی گیرنده
پیام برای گیرنده
سلیمانی ، عباس علی

اين‏جانب عباسعلى سليمانى، فرزند عليجان، دارنده شناسنامه شماره هشت، صادره از سوادكوه در مورخه 3/3/1326 در روستاى امير كلا از منطقه انور در شهرستان سوادكوه در يك خانواده مذهبى سنتى با پيشه كشاورزى، چشم به جهان گشودم. پس از طى تحصيلات ابتدايى بر اساس علاقه وافر والدين، خاصه والده در سن دوازده سالگى در سال 1338 جهت گذراندن تحصيلات حوزوى در معيت برخى از طلاب منطقه، زير نظر يكى از روحانيون به‏نام حجةالاسلام سيد مهدى اديانى كه از اقوام بودند، به حوزه علميه قم مشرف شدم. مدت توقف ما به خاطر عدم ثبات اين عزيزان در قم، چهار ماهى بيشتر نبود. در مراجعت آقايان به شمال ما نيز كه از زندگى پرتوى و تبعى برخوردار بوديم، به ناچار مراجعت كرديم. يك سالى پيش روحانيون منطقه حضور يافتيم، امّا چون تدريس حضرات پايدار و مرتب نبود و سيستم حوزه علميه و حضور طلاب و همكلاسى و همدرسى و هم‏مباحثه‏اى وجود نداشت، فرصت موجود نيز به بطالت گذشت تا آن‏كه در چهارده سالگى؛ يعنى در سال 1339 به محضر آيةالله كوهستانى و به حوزه علميه كوهستان كه از قراء بهشهر بود، شرفياب و به مدت سه سال، علاوه بر تحصيل پايه‏هاى ادبيات، از نفس هاى قدسى و معنوى اين عارف واصل، بهره برديم. در سن هفده سالگى به حوزه علميه مشهد مقدس مشرف و در مدرسه سليمان‏خان كه زير نظر آيةالله كفائى خراسانى با مقررات سنگينى اداره مى‏شد، اسكان يافتيم. مجدداً جهت مرور بيشتر و دقيق‏تر بر ادبيات و منطق، به دروس عزيزانى چون واعظى بربرى (سيوطى و شمسيه)، هاشمى (مغنى اللبيب و جامى)، صالحى بربرى (حاشيه ملا عبدالله) و اديب نيشابورى(مطول)، حضور يافتيم. در دروس فقه و اصول از محضر اعاظمى چون: مدرسى و محامى (جلد اول و دوم شرح لمعه)، فائقى(معالم الاصول)، واعظ طبسى (قوانين الاصول)، مهدوى دامغانى (رسائل و مكاسب) و همزمان درس تفسير آيةالله ميرزا جواد آقا تهرانى بهره برديم.

در سال 1346 به قم مشرف و در مدرسه علميه خان كه زير نظر فرزند برومند آيةالله العظمى بروجردى قرار داشت، مستقر شديم و برخى از دروسى را كه در مشهد گذرانده بوديم به خاطر تفاوت در تدريس و كيفيت بالاتر تدريس قم، دوباره گذرانيديم و از محضر آيات مصطفى اعتمادى (رسائل)، مشكينى(مكاسب)، فاضل لنكرانى و سبحانى (جلدين كفاية الاصول)متنعم شديم. همزمان از تفسير آيةالله خزعلى و منظومه آيةالله محمدى گيلانى و آيةالله محمد يزدى و اسفار آيةالله جوادى آملى و دوره آموزش نويسندگى و آشنايى با قلم از مكتب آيةالله سبحانى و مصطفى زمانى مستفيض شدیم.

سال 1349 در سن بيست و سه سالگى در دروس خارج فقه و اصول آيات عظام ميرزا هاشم آملى، گلپايگانى و وحيد خراسانى شركت كردم. همزمان اقتصاد در نهج البلاغه را از محضر آيةالله نورى همدانى و مباحث كلامى و اعتقادى را از محضر آيةالله مكارم شيرازى، مستفيض مى‏شديم.

پيروزى انقلاب و اداى وظيفه

پس از پيروزى انقلاب شكوهمند اسلامى و شكل‏گيرى سيستم قضايى كشور جهت تكميل كادر قضايى، دست نياز به حوزه علميه قم دراز شد. بيش از چهارصد نفر از طلاب در آزمون قضايى شركت جستند كه سى و اندى نفر قبول شديم. از آن‏جا كه بنده از سال 1353 در بابلسر سابقه منبر داشتم و براى دانشجويان آن‏جا جلسات تفسير آيات جهاد و مباحث اعتقادى بر پا كرده بودم و نسل جوان ارتباط تنگاتنگى با اين‏جانب داشتند و همچنين به دليل آن‏كه بعد از پيروزى انقلاب، گروهك ها به ويژه منافقين در آن‏جا فعال شدند، بزرگانى چون آيةالله‏العظمى ميرزا هاشم آملى و حضرات آيات جوادى آملى، مشكينى و سيد جعفر كريمى، مصلحت را در اين ديدند كه امامت جمعه‏ آن شهر را به من محول نمايند. از اين رو، در تاريخ 17/7/1359 به اين سمت منصوب شده و يك سال بعد، بدون اطلاع اين‏جانب مسئوليت نهاد نمايندگى ولى‏فقيه در دانشگاه مازندران را بر عهده بنده قرار دادند، بعدها كل آموزش عالى مازندران و گلستان به عهده حقير واگذار گرديد و در سال 1380 سمت امامت جمعه زاهدان و نمايندگى مقام معظَّم رهبرى در استان سيستان و بلوچستان و در سال 1382 مسئوليت نمايندگى معظَّم له در امور اهل سنت اين استان به عهده بنده گذاشته شد. در نتيجه، رسالت برپايى وحدت و حفظ و رشد آن و ايجاد صلح و صفا و صميميت منطقه به عنوان يك رسالت بسيار خطير و سنگين، بر شانه‏ام قرار گرفت.

خدمات ارائه شده در بابلسر و مازندران

احداث المهدى با مساحت چهار هزار و دويست متر مربع؛

احداث حوزه علميه امام هادى(ع) در سه طبقه با مساحت بيش از سه هزار متر مربع كه متأسفانه بعد از انتقال بنده به زاهدان، بلااستفاده ماند؛

احداث هشت باب مدرسه به وسيله خيّر بزرگوارى به نام حاج غلام‏حسين مطهرى زير نظر اين‏جانب؛

احداث پژوهشكده معلمان ضمن خدمت؛

احداث دانشگاه غير انتفاعى علوم و فنون مازندران مستقر در بابل در جوار ديگر اعضاى هيأت مؤسس و هيأت امناء... .

خدمات ارائه شده در زاهدان

توسعه و تجهيز حوزه علميه امام صادق(ع) و ترميم و تجهيز كتابخانه آن و احداث چند باب واحد مسكونى جهت اسكان اساتيد؛

تجهيز نسبى مصلاى قدس و ديواركشى عيدگاه المهدى؛

احداث ساختمان ادارى نمايندگى ولى فقيه؛

حمايت و پى‏گيرى جهت احداث ده باب مدرسه در مناطق مختلف استان، توسط افراد خيّر مدرسه‏ساز؛

توسعه و ترميم سالن اجتماعات دفتر... .

مسئوليت‏ها

تبليغ معارف حقه الهيه از سال 1344 تا كنون در استان هاى مختلف كشور؛

امامت جمعه و عضو شوراى ائمه جمعه استان مازندران از 1359 تا 1380؛

مسئول نهاد رهبرى در مراكز آموزش عالى ملى، دانشگاه علوم پزشكى مازندران، دانشگاه علوم پزشكى بابل و مجتمع دانشگاهى كشاورزى و منابع طبيعى گرگان از سال‏هاى 1360 تا 1375؛

مسئول نهاد رهبرى در دانشگاه‏هاى آزاد اسلامى منطقه 3، شامل استان هاى گيلان، مازندران و گلستان در سال‏هاى 1375 تا 1380؛

عضو هيأت مؤسس دانشگاه غيرانتفاعى علوم و فنون مازندران و عضو هيأت امناى همين دانشگاه؛

عضو هيأت مؤسس مركز آموزش ضمن خدمت معلمين بابلسر؛

امام جمعه زاهدان و نماينده ولى فقيه در استان سيستان و بلوچستان از سال 1380 تا كنون؛

نماينده ولى فقيه در امور اهل سنت استان سيستان و بلوچستان از سال 1382 تاكنون؛

نماينده رهبرى در دانشگاه آزاد اسلامى سيستان و بلوچستان از سال 1380 تا 1386؛

عضو هيأت امناى دانشگاه علمى سيستان و بلوچستان؛

عضو هيأت امناى دانشگاه علوم دريايى چابهار؛

رئيس هيأت امناى دانشكده‏هاى علوم قرآنى زاهدان و زابل؛

عضو شوراى عالى مجمع التقريب؛

مسئول مؤسسه آموزشى مذاهب اسلامى... .

نام پدر
سال تولد
محل تولد
ساکن
نماینده استان
سیستان و بلوچستان
نام مهم‏ترین اساتید درس خارج
نام تخصص‏هاى علمى (غیر از فقه و اصول)
نام مهم‏ترین آثار علمى
فعالیت‏هاى علمى
مسئولیت كنونی
مسئولیت قبلى
پست الكترونیكی
اسم الأب
تاریخ الولادة
محل الولادة
محل الإقامة
ممثل محافظة
آذربایجان شرقی
أبرز أساتذة خارج الفقه
التخصصات العلمیة
أهم عناوین الآثار
النشاطات العلمیة
المسئولیة الحالیة
المسئولیة السابقة
برید الإلکترونی
ParentName
BirthDate
BirthPlace
LivePlace
ProvinceId
آذربایجان شرقی
ImportantLessonTeacherName
OtherProficiency
ScientificWorks
ScientificActivities
CurrentLiability
PreviousLiability
Email
ارسال نظر
نویسنده
متن
*