یکشنبه، 28 شهریور 1400 / 2021 September 19
نام فرستنده
پست الکترونیکی گیرنده
پیام برای گیرنده
روحانی ، حسن

اینجانب حسن روحانی در 21 آبان ماه 1327 در سرخه سمنان دیده به جهان گشودم. تحصیلات حوزوی سطح و خارج را در حوزه علمیّه قم گذراندم. درس خارج فقه و اصول فقه را در محضر اساتید بزرگ و مراجع عظام به ویژه آیه اللّه‌العظمی محقّق داماد، آیه اللّه العظمی شیخ مرتضی حائری و آیه اللّه‌العظمی سیّد محمد رضا گلپایگانی 4تلمّذ نمودم. در دوره سطح عالی نیز از محضر اساتید بزرگی همچون مرحوم آیه اللّه العظمی سلطانی طباطبائى، آیه اللّه العظمی فاضل لنكرانی و آیه اللّه العظمی شیخ محمد شاه آبادی استفاده نمودم. در كنار درسهای حوزوی به تحصیلات علوم جدید نیز همّت گماشتم و موفّق به اخذ لیسانس حقوق از دانشگاه تهران شدم. آن گاه برای ادامه تحصیلات جدید به انگلستان رفتم و در آنجا موفّق به اخذ درجه دكترای (P.h.D) حقوق از دانشگاه گلاسكو گردیدم.

در طول مدّت عمرم در حوزه وغیر آن، از مكتب فكری عالمان فرزانه ای بهره میگرفتم كه سیاست اسلامی را مبنای استقلال، آزادی و حكومتی اسلامی ـ مردمی در ایران می دیدند، انسان های والایی چون امام خمینى، آیه اللّه شهید مطهّری و آیه اللّه شهید دكتر بهشتى.

 

از شروع مبارزات انقلاب اسلامی در سال 1341شمسی با پخش اعلامیّه مراجع عالیقدر، مبارزات خود را آغاز نمودم و سپس با سخن‌رانیهای فراوان در سراسر كشور در جهت آگاهی بیشتر مردم كوشید. اوّلین بار در سال 1343شمسی دستگیر شدم و در طول مبارزه بارها دستگیر و ممنوع‌المنبر گردیدم. برای اوّلین بار لقب زیبای «امام» را برای رهبر كبیر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام‌راحل1 در آبان ماه 1356 به ملت ایران پیشنهاد نمودم كه مورد استقبال مردم قرار گ

پس از پیروزی انقلاب اسلامی مسئولیّتهای فراوانی را بر عهده گرفتم. در پنج دوره قانونگذاری به عنوان نماینده مجلس شورای اسلامی و در دوره اوّل و دوم به عنوان رئیس كمیسیون دفاع و در دوره چهارم و پنجم به عنوان رئیس كمیسیون سیاست خارجی و نایب رئیس اوّل مجلس شورای اسلامی انجام وظیفه نمودم و هم‌زمان از سال 1362 تا 1364شمسى، در سمت معاونت فرمان‌دهی جنگ و از سال 1364 تا سال 1367 شمسی در سمت ریاست ستاد قرارگاه مركزی خاتم‌الانبیاء(ص)، مسئولیّتهای متعدّدی را در دوران دفاع مقدّس بر عهده داشتم. پس از بازنگری قانون‌اساسی جمهوری اسلامی ایران و تشكیل نهاد شورایعالی امنیّت ملّی تاكنون، در سمت نمایندگی مقام معظّم رهبری و دبیر این شورا انجام وظیفه می نمایم. اینجانب همچنین از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس كمیسیون سیاسى، دفاعی امنیّتی این مجمع می باشم.

در انتخابات میان‌دوره ای سومین دوره مجلس خبرگان رهبری در 29 بهمن1378 از حوزه انتخابیه استان سمنان به نمایندگی مجلس خبرگان رهبری انتخاب گردیدم.

در طول سالهای 75 ـ 1372شمسى، ریاست مركز تحقیقات استراتژیك را كه صدها شخصیّت فرهیخته و روشنفكر از حوزه و دانشگاه بااین مركز همكاری می كردند، به عهده داشتم. دکتر حسن روحانی در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری در سال 1392با کسب اکثریت آراء به عنوان رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران برگزیده شد.

اینجانب دارای تألیفاتی هستم كه به شرح زیر نام برده میشوند:

الف) آثار فارسى

1. انقلاب اسلامی ریشه ها و چالشها؛ 2. نقش امامت در مبارزات اجتماعى؛ 3. نقش هجرت و جهاد در نهضت های اسلامى؛

ب) آثار عربى

4. تقریرات درس فقه مرحوم محقّق داماد(مبحث صلات)؛ 5. تقریرات درس اصول مرحوم حائری (مبحث اصول علمیّه)؛

ج) آثار انگلیسى

6. سیر قانونگذاری در ایران و پویایی قوانین اسلامى.

نام پدر
سال تولد
محل تولد
ساکن
نماینده استان
تهران
نام مهم‏ترین اساتید درس خارج
نام تخصص‏هاى علمى (غیر از فقه و اصول)
نام مهم‏ترین آثار علمى
فعالیت‏هاى علمى
مسئولیت كنونی
مسئولیت قبلى
پست الكترونیكی
اسم الأب
تاریخ الولادة
محل الولادة
محل الإقامة
ممثل محافظة
آذربایجان شرقی
أبرز أساتذة خارج الفقه
التخصصات العلمیة
أهم عناوین الآثار
النشاطات العلمیة
المسئولیة الحالیة
المسئولیة السابقة
برید الإلکترونی
ParentName
BirthDate
BirthPlace
LivePlace
ProvinceId
آذربایجان شرقی
ImportantLessonTeacherName
OtherProficiency
ScientificWorks
ScientificActivities
CurrentLiability
PreviousLiability
Email
ارسال نظر
نویسنده
متن
*