یکشنبه، 28 شهریور 1400 / 2021 September 19
نام فرستنده
پست الکترونیکی گیرنده
پیام برای گیرنده
محسنی گَركانی ، احمد

اينجانب احمد محسني گركاني اهل منطقه آشتیان در استان مركزي ، تولدم در يكي از روستاهاي آن استان بنام گركان مي باشد. خاندان محسني در گركان و در منطقه ، معروف و مشهور است. پدر و مادرم از خانواده سرشناس و خيرخواه و مصلح جامعه بخصوص در اختلافات محلي جدم مرحوم نايب حسين و پدر او مرحوم حاج محمد از شخصيت هاي شجاع و مدافع حقوق اجتماعي و مظلومان بوده ، خداوند تبارك و تعالي به او سرمايه فراوان و فرزندان رشيد عطا فرموده .

دوران كودكي را در آغوش پر مهر و محبّت خانواده سپري كردم و تحصيلات كلاسي را در آن زمان به پايان رساندم . مرحوم پدرم نقش مؤثري در شكل گيري علمي ، اخلاقي وفرهنگي ام داشت بگونه ايكه در مراحل تحصيلي از محصلين ممتاز بشمار مي رفتم و به دريافت جايزه از رئيس معارف اراك موفق شدم و مورد تشويق قرار گرفتم.  پس از گذر آن دوران ناخودآگاه ذوق و نشاط علوم حوزوي ( روحانيت ) در من پيدا شد. گفتني است سخنان مشوقانه و تحسين برانگيز پدرم آن چنان در من تأثير گذار شد كه علاقه ام به تحصيل علوم اسلامي مضاعف گرديد. هفده سال داشتم كه وارد حوزه علميه آشتيان گرديدم. با گذراندن دوره مقدماتي وارد حوزه علميه اراك شدم و در مدرسه حاج محمد ابراهيم ساكن و به دروس فقه و اصول و علوم اسلامي مشغول شدم و از اساتيد آن حوزه مباركه آيت الله آقا كاظم گلپايگاني و آيت الله ميرزا فضل الله نصير الاسلامي بهره هاي علمي و اخلاقي بردم و با دوستاني همانند مرحوم آقاي حاج شيخ محمد تقي ستوده و حضرت آقاي صلواتي كه هم اكنون در قم از مدرسين است آشنا و رفاقت پيدا كردم . در سال 1325 شمسي به حوزه مباركه علميه قم مشرف شدم، زماني بود كه مرحوم آيت الله العظمي آقاي بروجردي در توسعه علمي و عمراني حوزه مباركه علميه قم اقدامات چشم گيري انجام داد، از سوي معظم له اساتيد معروفي همانند مرحوم آيات محقق داماد و فاضل لنكراني و حاج شيخ محمدعلي كرماني براي امتحان طلاب معين شدند كه تحصيل كرده ها را مورد امتحان و آزمايش علمي قرار دهند. در جلسه امتحان شركت كردم و قبول شدم . با تكميل دروس فقه و اصول در پايه سطح ، در جلسه درس خارج  فقه آيت الله العظمي بروجردي قدس سره شركت نمودم . همزمان در محضر فقهاي نامدار و اساتيد بزرگوار آيت الله گلپايگاني و آيت الله داماد و درس خارج اصول مرحوم امام «قدس» استفاده و بهره بردم و علم كلام و حكمت و فلسفه را نزد آقاي لاكاني و مرحوم حاج شيخ مهدي مازندراني و حاج آقا رضا صدر رحمهم الله عليهم فرا گرفتم و در محضر استاد علامه طباطبائي بهره زيادي از علم تفسير قرآن كسب نمودم و در جلسه درس اخلاق مرحوم حاج آقا حسين فاطمي قمي و حاج شيخ عباس تهراني حاضر مي شدم. در سال 1331 شمسي باعتاب مقدسه كربلا و نجف مشرف گرديدم و در نجف از جلسه درس آيت الله حكيم استفاده كردم .

با دوستانيكه هم مباحثه بودم :

حضرات آيات صلواتي ، حاج آقا مهدي يثربي كاشاني  و حاج آقا مهدي حائري و افتخاري و خوشوقتـي و عماني و روزهـاي جمعه با بعضي دوستـان به شنا در چاله حوضهاي حمام و استخرها مي پرداختم . از جمله دوستان شنا مرحوم حاج آقا مصطفي خميني فرزند امام قده بود .

بعضي از شبهاي جمعه با دوستان پياده به مسجد جمكران مشرف مي شديم و خاطره شيريني از كرامـت آن مكـان مقدس دارم . سخنـان فدائيان اسـلام و آيت الله كاشاني و خواندن كتاب كشف الاسرار امام (ره) و حضور در سخنراني كوبنده و انقلابي امام خميني عليه لايحه كاپي تالاسيون و اعلاميه بعضي از مراجع تقليد در شكل گيري انقلابي و سياسي اينجانب تأثير گذار بود .

در طول سي سال كه در حوزه علميه بوده و از محضر استادان بزرگوار بهره و فيض مي بردم ، به تدريس كتاب شرح لمعه و اصول فقه و درس اخلاق موفق بودم. در خلال فعاليت هاي علمي عضو شوراي استفتائات حضرت آيت الله گلپايگاني هم بودم. در يك سفر تبليغي به شهرستان فيروزكوه و فريدون كنار از طرف شهرباني و سازمان ساواك محدوديت و ممنوعيت در منبر برايم فراهم آوردند و تهديد ميشدم كه بايد در پايان منبر به شاه دعا كنم . مخالفت با اين تقاضا سبب شد نيمه شب مرا به ژاندارمري فريدون كنار بردند و با حمايت يكي از سرشناس هاي مهم فريدون كنار آزاد شدم و در فيروزكوه همين مشكل را برايم ايجاد كردند . دو نفر پليس شهرباني درب مسجد مي ايستادند و تهديد مي كردند كه بايد به شاه دعا كني يا روضه و منبر تعطيل گردد، با كمك مردم و اجتماع پرشور جوانان منبر رفتن ادامه پيدا كرد بدون دعاء به شاه و الحمدالله سرانجام منتهي به پيروزي گرديد .

سفر به فيروزكوه :

اين سفر در ماه مبارك رمضان بود. هجدهم ماه رمضان مصادف شده بود با چهارم آبانماه ( تولد محمدرضا شاه) چون ايام روزه داري و عبادت مخصوصاً شب نوزدهم ماه در پيش بود مصلحت ديدند كه مجلس جشن تولد را به مجلس نيايش تبديل كنند . طبعاً در مسجد جامع مجلس نيايش ميبايست تشكيل شود و اعلان كردند مجلس نيايش در مسجد با حضور امام جماعت و سخنراني ايشان (كه بنده بودم ) مي باشد و رسماً از اينجانب هم دعوت كردند. پيش از ساعت مقرر ، محل استراحت هميشگي خود را عوض كردم بگونه ايكه كسي نمي دانست من در كجا ميباشم. مأمورين تلاش زيادي كردند كه محل استراحتم را پيدا كنند، موفق نشدند. مجلس نيايش در مسجد با حضور مسئولين بدون روحاني را با وضع خفت باري پايان دادند .

صداي اذان نماز ظهر و عصر از مسجد هر روز پخش مي شد. به محض اينكه اذان تمام شد عازم مسجد شدم.  پس از نماز جماعت به منبر رفتم. مسئولان شهر صداي مرا كه از بلندگوي مسجد شنيدند عصباني شدند، زيرا عدم شركت مرا در مجلس نيايش توجيه كرده بودند كه فلاني در مسافرت مي باشد، بلافاصله از سوي اداره ساواك عليه بنده جلسه تشكيل دادندو گزارش عليه اينجانب تنظيم كردند مبني بر اينكه ايشان به مجلس تولد شاه اهانت كرده بايد مجازات شود، سرانجام مرا به ساواك دماوند بردند پس از مدت كوتاهي با وساطت و ضمانت يكي از متنفذين فيروز كوه آزاد شدم .

سفر به فريدون كنار :

در تاريخ 1356 شمسي براي ده شب به فريدون كنار دعوت شدم. تبليغات وسيعي وسيله رسانه هاي اجتماعي درباره انقلاب شاه و مردم انجام شد. يكي از سخنراني هاي بنده پيرامون ضررها و مفاسد اخلاقي تلويزيون آن زمان بود. بعضي از مأمورين گزارش تندي عليه من به ساواك دادند كه ايشان در منبر سخنراني گفته در هر خانه ايكه آنتن تلويزيون باشد آن خانه فاحشه خانه است. البته اين مطلب كذب بود زيرا از نوار سخنراني خلاف آن روشن شد .

با اين گزارش نيمه شب اطراف خانه ميزبان اينجانب را محاصره كردند، مرا از خواب بيدار و با وضع ناهنجاري به ژاندارمري بردند. پس از بازداشت و پرونده سازي و ارسال آن به ساري شخصي بنام سرهنگ مولوي مسئول رسيدگي به پرونده از ساري آمد، با وساطت و اجتماع زيادي از برادران ديني آن شهر قضيه فيصله پيدا كرد و آزاد شدم و به ادامه سخنراني پرداختم .

تبليغات و تأليفات :

بعد از پيروزي انقلاب جمهوري اسلامي ايران براي اطلاع رساني برنامه هاي حكومتي و تبليغاتي نياز مبرمي به مبلغين و روحانيين متعهد و متدين بود، من اين وظيفه را احساس مي كردم ، لذا تبليغات گسترده در شهرهاي مختلف داشتم اما بيشتر تبليغاتم تحت عنوان امامت جمعه بود كه از جانب امام خميني قدسره در شهرهاي تويسركان ، تربت حيدريه ، و از طرف مقام معظم رهبري به امامت جمعه اراك منصوب و توفيقاتي در تبليغ برنامه عبادي سياسي ، اجتماعي و اخلاقي داشتم، فعلاً رئيس ديوان عالي كشور هستم و در اين حوزه قضايي مديريت مي كنم .

 

 

 

نام پدر
سال تولد
محل تولد
ساکن
نماینده استان
مرکزی
نام مهم‏ترین اساتید درس خارج
نام تخصص‏هاى علمى (غیر از فقه و اصول)
نام مهم‏ترین آثار علمى
فعالیت‏هاى علمى
مسئولیت كنونی
مسئولیت قبلى
پست الكترونیكی
اسم الأب
تاریخ الولادة
محل الولادة
محل الإقامة
ممثل محافظة
آذربایجان شرقی
أبرز أساتذة خارج الفقه
التخصصات العلمیة
أهم عناوین الآثار
النشاطات العلمیة
المسئولیة الحالیة
المسئولیة السابقة
برید الإلکترونی
ParentName
BirthDate
BirthPlace
LivePlace
ProvinceId
ImportantLessonTeacherName
OtherProficiency
ScientificWorks
ScientificActivities
CurrentLiability
PreviousLiability
Email
ارسال نظر
نویسنده
متن
*