پنج شنبه، 23 مرداد 1399 / 2020 August 13
نام فرستنده
پست الکترونیکی گیرنده
پیام برای گیرنده
حیدری آل كثیری ، محسن

اين‏جانب بر حسب آن‏چه در شناسنامه‏ام آمده است و قرائنى كه تا حدودى آن‏را تأييد مى‏كند در تاريخ چهارم مهرماه سال 1336هجرى شمسى، مصادف با اول ربيع الاول 1377 هجرى قمرى، در يكى از روستاهاى تابعه شوش دانيال(ع) از استان خوزستان، موسوم به آبادى خلف، كه بعد از پيروزى انقلاب اسلامى به نام «حر رياحى» تغيير نام يافت، متولد شدم. اين روستا در سال 1384 به شهر تبديل شده و به نام شهر حر، موسوم گشته است.

والد اين‏جانب، مرحوم عبيد فرزند على(عليوى)بود كه در سن 103 سالگى در سال 1365 درگذشت. تيره خانوادگى ما به نام «بيت كريم» از عشيره «بيت صخر» وابسته به طايفه بزرگ «بنى طرف» معروف است. والده‏ام مرحومه حدهن، فرزند مرحوم ملا عبدستاوى بود.

محيط و محل رشدم در دوران كودكى، در همان روستاى محل تولد بود. وضعيت معيشتى خانواده‏ام در حد متوسط روستايى بود. معيشت ما، آن موقع كه پدرم در حال كشاورزى بود، از راه زراعت و بعد از آن كه دوران پيرى و سالخوردگى آن مرحوم رسيد، عمدتاً از طريق دسترنج كارگرى اخوى بزرگم، مرحوم حاج حسن كه در شركت نيشكر هفت تپه شاغل بود، تأمين مى‏گرديد.

از نظر دينى، خانواده ما از خانواده‏هاى معروف به تدين و وابسته به روحانيت بود. پدرم با اين كه سواد نداشت، ولى از استعداد و حافظه قوى برخوردار بود. بر اثر مجالست با روحانيون محل، بسيارى از سوره‏ها، دعاهاى مفصل، تاريخ زندگانى پيامبر و ائمه(ع) به ويژه مقتل سيدالشهداء(ع) و خيلى از مسائل مبتلا به شرعى را در حافظه خود داشت. ايشان اهل تهجد بود و بر شركت در نماز جماعت مسجد در اوقات سه‏گانه، مواظبت مى‏نمود. جد مادرى بنده هم روحانى و اهل منبر و معروف به زهد و تقوى بود.

دوران تحصيل

تحصيلات اين‏جانب از نظر علوم جديد از اين قرار است: با اين‏كه بنده متولد 1336 بودم، ولى بنا به عللى از ده سالگى به دبستان رفتم (1346). دوره ابتدايى را در همان روستاى محل تولد و مقطع راهنمايى را در هفت‏تپه و دبيرستان را در اهواز گذراندم. در تمام دوازده سال تحصيل، شاگرد اول بودم. پس از پيروزى انقلاب در كنكور سراسرى شركت نمودم و با كسب رتبه اول در استان خوزستان، در دانشكده الهيات دانشگاه تهران در سال 1358 مشغول به تحصيل شدم. بعضى از ترم ها را نيز در زمان جنگ تحميلى در دانشگاه شهيد چمران اهواز گذراندم. در سال 1368 با كسب رتبه دوم كشورى، مقطع كارشناسى ارشد را در رشته الهيات و معارف اسلامى با گرايش علوم قرآنى و حديث در دانشگاه تهران آغاز و در سال 1371 به پايان رساندم و مقطع دكترى را در رشته تخصصى تفسير حوزه علميه قم گذراندم.

از نظر علوم حوزوى، اين‏جانب در سال 1350 طلبه شدم. تحصيلات مقدماتى و قدرى از سطح را در حوزه علميه اهواز، ابتدا در مدرسه علميه آيةالله كرمى و مدتى در دارالعلم آيةالله بهبهانى و نيز مدرسه مرحوم آيةالله مرعشى گذراندم.

بعد از پيروزى انقلاب اسلامى در سال 1358، جهت ادامه تحصيل به حوزه علميه قم رفتم. در آن‏جا سطوح عالى و خارج فقه و اصول را تا سال 1372 گذراندم. بعد از برگشت به اهواز چند سال در درس خارج فقه حوزه علميه اهواز شركت نمودم.

اساتيد مبرز اين‏جانب در مرحله مقدمات و سطح در اهواز عبارت بودند از: حضرات آيات، آقايان مرحوم شيخ محمد كرمى، مرحوم سيد محمد حسن مرعشى، مرحوم سيد اسماعيل مرعشى و در حوزه علميه قم، حضرات آيات، آقايان: شيخ حسين راستى كاشانى، مرحوم شيخ محمد حسن قديرى، سيد حسن طاهرى خرم‏آبادى، شيخ غلامرضا صلواتى، مرحوم شيخ محمد تقى ستوده، مرحوم شيخ احمد پايانى، مرحوم شيخ محمدعلى مدرس افغانى و مرحوم وجدانى فخر. مدرسين خارج فقه و اصول در قم، حضرات آيات عظام: آقايان سبحانى، مرحوم فاضل لنكرانى، وحيد خراسانى، مرحوم ميرزا جواد تبريزى، مكارم شيرازى، سيد محمود شاهرودى و در اهواز، آقاى موسوى جزايرى بودند.

در زمينه تفسير، كلام، حكمت و اخلاق از محضر حضرات آيات، آقايان: شيخ عبدالله جوادى آملى، مكارم شيرازى، مرحوم شيخ محمدهادى معرفت، شيخ تقى مصباح يزدى، شيخ حسين مظاهرى، مرحوم شيخ على مشكينى، شيخ ابوالقاسم خزعلى، مرحوم طاهر شمس، سيد على محقق داماد، مرحوم شيخ على احمدى ميانجى، شيخ حسين شب زنده‏دار و نكونام استفاضه نمودم.

اساتيد گرانقدر، حضرات آيات، آقايان: سبحانى، معرفت و موسوى جزايرى كتباً اجتهاد و قدرت اين‏جانب را بر استنباط احكام شرعى، تأييد فرموده‏اند.

از دوستان و معاشران همدرس در مقدمات و سطوح، آقايان حجج اسلام مرحوم سيد محمد موسوى، سيد يونس هاشمى، شيخ سعيد سوارى، حجت يارعلى و عبدالمطلب فريدى‏فر بودند.

از دوستان همدرس در خارج فقه و اصول و تفسير نيز مى‏توان از حجج اسلام شيخ على اصغر تجرى، محمد فاكر ميبدى، محمد احسانى فر، احمد قدسى و شهيد بزرگوار محمد شهرابى نام برد.

از عوامل مؤثر بر شكل‏گيرى علمى و اخلاقى اين‏جانب در دوران قبل از طلبگى، مسجد و روحانى روستا و كتابخانه آن‏جا به نام قائم آل محمد(عج) و در اهواز مدرسين حوزه علميه اهواز و دانشمندانى كه از قم در مجالس عمومى، مثل حسينيه اعظم، عباسيه و مكتب قرآن سخنرانى مى‏كردند، مثل حضرات آيات: شهيد آيةالله مطهرى، شهيد بهشتى، شهيد باهنر، محمد آل اسحق، رضا گلسرخى، آيةالله خزعلى، محسن قرائتى، مهدى پيشوايى، سيد جواد هشترودى و غيره بودند.

در قم، جو عمومى حوزه علميه قم به ويژه جلسات درسى و معنوى حضرات آيات آقايان راستى، مظاهرى، مشكينى و مخصوصاً در بحث خارج آيةالله سبحانى كه ارتباطات خاص علمى و تحقيقاتى با آن دانشمند فرزانه داشته و دارم، در اين جهت، فوق‏العاده مؤثر بود. از عوامل مؤثر بر شكل‏گيرى شخصيت سياسى و اجتماعى اين‏جانب، در مرحله اول نهضت تاريخى امام خمينى؛، مى‏توان پيام هاى روح‏بخش و نوارهاى سخنرانى آن امام دوران‏ساز و شخصيت‏هاى برجسته انقلابى، مثل آيةالله موسوى جزايرى در اهواز و از بين دوستان، مرحوم سيد محمد موسوى كه شخصى انقلابى و از مؤسسين تشكيلات مسلحانه اسلامى (گروه موحدين) بود. شركت در مجالس عمومى مذهبى در اهواز كه قبل از اين ذكر شد، علاوه بر تأثير علمى و اخلاقى، تأثير به‏سزايى از نظر شكل‏گيرى شخصيت سياسى و اجتماعى بر اين‏جانب داشت. در نهايت، دوران دفاع مقدس و حضور در سنگرهاى رزمندگان و نيز سفرهاى متعدد به بيت‏الله‏الحرام جهت انجام حج تمتع وعمره، زيارت عتبات، ارتباط با حزب الله لبنان و دوران خدمت در سنگر امامت جمعه موقت اهواز، تأثيرات شگرف و همه جانبه‏اى در اين جهت داشته است.

تدريس

تدريس اين‏جانب عمدتاً در حوزه‏هاى علميه قم و اهواز مى‏باشد؛ در بعضى مقاطع زمانى نيز در برخى دانشگاه‏ها تدريس نموده‏ام كه اهم آنها عبارتند از:

كتب ادبيات، مانند قطر الندى در نحو، در حوزه علميه اهواز(مدرسه علامه شيخ محمد كرمى)در سال هاى 55 و 56 و كتاب جواهر البلاغه در سال 1368 در حوزه علميه قم (مجمع الفكر الاسلامى)، كتاب جامع المقدمات (عوامل ملا محسن، الكبرى فى المنطق...) در حوزه علميه اهواز، مدرسة الامام الخمينى؛ در سال 1362.

كتب فقهى و اصولى سطح، مانند شرح لمعه در حوزه علميه اهواز(دارالعلم آيةالله بهبهانى) در سال‏هاى 1373 تا 1375 و اصول فقه مظفر در حوزه علميه قم در سال 1368؛ تحريرالوسيله امام خمينى در سال‏هاى 68 و 69 در قم (مجمع الفكر الاسلامى) و همچنين در دانشكده اصول دين دزفول در سال 1376؛ زبدة الاحكام امام خمينى در سال 1360؛ در بخش عربى سپاه اهواز و كتاب تحرير الروضه در دانشگاه آزاد اسلامى اهواز - رشته حقوق (متون فقهى) در سال‏هاى 1380 و 1381.

كتب سطح عالى، مانند مكاسب شيخ انصارى در دارالعلم آيةالله بهبهانى اهواز از سال 1373 تا 1380 و نيز در سال 1386 و رسائل در مدرسه الامام الخمينى اهواز در سال هاى 1374 تا 1379 و كفاية الاصول در دارالعلم آيةالله بهبهانى اهواز در سال‏هاى 1377 تا 1385 و دوره دوم كفايه در سال 1387 و خيارات مكاسب در مدرسةالامام در سال 1387.

خارج فقه: مشاوره خارج فقه در مدرسه الامام اهواز از سال 1376 تا 1383؛ خارج فقه مقارن در دارالعلم آيةالله بهبهانى از سال 1384 تا 1386 و همچنين تدريس قواعد فقهى در دوره كارآموزى قضات دادگسترى خوزستان در سال 1383.

تفسير قرآن و علوم قرآنى در دارالعلم آيةالله بهبهانى و همچنين در حوزه خواهران مكتب الزهراء اهواز از سال 1376 تا 1380؛ تفسير قرآن در جلسات قرآن معلمان؛ تفسير موضوعى براى عموم در برخى مساجد و حسينيه‏هاى اهواز و نيز در لشگر 7 ولى‏عصر(عج)؛ تدريس علوم قرآنى در دوره تربيت مبلغ مدرسه الامام الخمينى(ره)؛ تدريس صيانه القرآن عن التحريف در سطح 3 مدرسه علميه الزهراء (س) در سال 1386 و 1387 و تدريس فقه اللغه در مركز تخصصى تفسير علوم قرآنى حوزه علميه قم از سال 1374 تا 1378.

تفسير نهج البلاغه در دارالعلم آيةالله بهبهانى؛ مدرسه علميه سفيران هدايت اهواز؛ مكتب الزهراء و برخى مساجد و حسينيه‏هاى شهر اهواز از سال 1374 تا كنون.

كلام؛ پاسخ به شبهات عقيدتى در دارالعلم آيةالله بهبهانى از سال 1376 تا 1385؛ طرح عقايد خاص شيعه در مكتب الزهراء - سطح 3؛ بحث شيعه‏شناسى در دوره‏هاى آموزش ضمن خدمت آموزش و پرورش خوزستان از سال 1384 تا 1387؛ طرح مباحث مربوط به شيعه‏شناسى در دوره‏هاى طرح ولايت دانشجويان خوزستان؛ تدريس معرفت‏شناسى در دوره مبانى انديشه اسلامى جهت برادران و خواهران در مساجد اهواز در راستاى كادرسازى و تربيت مربى براى مساجد و تربيت جوانان در آن محيط هاى اسلامى.

تاريخ اسلام در دارالعلم آيةالله بهبهانى از سال 1374 تا 1375.

اخلاق در دانشكده سپاه قم و شرح زيارت جامعه در برخى از حسينيه‏ها و مساجد اهواز و مباحث اخلاقى در دارالعلم آيةالله بهبهانى و مدرسه امام خمينى؛ و همچنين سفيران هدايت.

علم الرجال: در دارالعلم آيةالله بهبهانى در سال 1379.

فعاليت‏هاى مهم علمى و تحقيقاتى و ارتباط با مراكز علمى و تحقيقاتى

ارتباط علمى و تحقيقى با مؤسسه تحقيقاتى امام صادق(ع)قم و انجام چند پروژه تحقيقى زير نظر آيةالله سبحانى - دامت بركاته - .

ارتباط علمى با مركز رشته تخصصى تفسير حوزه علميه قم زير نظر آيةالله مكارم شيرازى - دامت بركاته - .

تأسيس دارالتحقيق حوزه علميه اهواز؛ اين مركز علمى، پژوهشى را تحت اشرا