یکشنبه، 28 شهریور 1400 / 2021 September 19
نام فرستنده
پست الکترونیکی گیرنده
پیام برای گیرنده
بهرامی خوشكار ، محمد

اين‏جانب محمد بهرامى خوشكار فرزند حسين در سال 1341 شمسى در روستاى خوشكار از توابع بافت كرمان ديده به جهان گشودم. دوران كودكى خود را با خاطره‏هاى شيرين كودكى و شميم و طراوت گل هاى طبيعت و نسيم سحرى گذرانده‏ام و ره توشه آن دوران، اعمال و رفتار ساده و بى‏آلايش پدر و مادرم مى‏باشد كه همواره براى به دست آوردن لقمه نانى حلال، در تلاش بودند.

تلاش و كوشش خستگى‏ناپذير را از پدرم و عشق به اهل‏بيت، مخصوصاً حسنين8 را از مادرم به ارث برده‏ام.

تحصيل

دبستان را در روستاى خوشكار و دوران راهنمايى و دبيرستان را در شهرستان بافت به اتمام رساندم و در رشته رياضى، ديپلم گرفتم و در تمام سال هاى تحصيل، جزء نفرات برتر بودم و در امتحانات نهايى جهت اخذ ديپلم رياضى، شاگرد اول شهرستان شدم. پس از آن به يارى حضرت حق، دروس حوزوى را تا اجتهاد ادامه داده‏ام - گرچه هنوز در محضر اساتيد بزرگ تلمذ مى‏نمايم - و در رشته حقوق نيز موفق به دريافت مدرك دكترى از دانشگاه شدم. لازم به ذكر است اين‏جانب مفتخرم كه به دست مبارك مقام معظم رهبرى حضرت آيةالله خامنه‏اى دام ظله العالى معمم شدم.

علوم حوزوى

از آن‏جا كه اين‏جانب به لطف الهى علاقه خاصى به روحانى‏شدن داشتم، پس از اخذ ديپلم به حوزه علميه راه يافتم و به تحصيل طلبگى پرداختم و به جهت همين علاقه، كتاب هاى مذهبى را به‏طور فراوان مطالعه مى‏نمودم و در حوزه علميه هم با جديت تمام درس و بحث را ادامه داده و با شركت در دروس اساتيد محترم و مباحثه آنها با دوستان طلبه، دوره‏هاى ادبيات، سطح و خارج را با موفقيت گذرانده‏ام.

دروس ادبيات و منطق را در حضور حجج اسلام جناب آقاى نصرتى و مرحوم معصومى عطرالله مرقده و حضرت آيةالله مرعشى فرا گرفته‏ام.

بيشتر شرح لمعه را از محضر استاد محترم، حضرت آيةالله اوسطى بهره بردم و قسمتى از آن را از اساتيد محترم حضرت آيةالله مرعشى و مرحوم حضرت آيةالله سيد ابوالفضل موسوى تبريزى عطرالله مرقده فراگرفتم. اصول فقه مظفر را در محضر استاد محترم حضرت آيةالله محمد حسن مرعشى تلمذ نمودم و كتاب هاى اصول ديگرى را در اين مقطع مثل معالم الاصول و حلقات شهيد صدر خواندم.

سال ها در درس اخلاق حضرت آيةالله مجتبى تهرانى شركت كرده‏ام و از محضر ايشان، اصول اخلاقى و پندها و مواعظ را فرا گرفته‏ام و از كلاس هاى اخلاق حضرت آيةالله امامى كاشانى و پندها و مواعظ ايشان بهره فراوان برده‏ام. انشاء الله كه خداوند متعال توفيق عمل به آنها را عنايت فرمايد.

يك دوره كامل اصول عقايد را كه مشتمل بر توحيد، معاد، عدل، نبوت و امامت مى‏باشد از محضر استاد محترم حضرت آيةالله اوسطى فرا گرفتم.

در درس تفسير از محضر استاد محترم، حضرت آيةالله خزعلى بهره گرفتم.

مكاسب محرمه را از حضور استاد محترم حضرت آيةالله امامى كاشانى فرا گرفتم و كتاب بيع مكاسب و خيارات و...را از حضور استاد مرحوم، حضرت آيةالله سيد ابوالفضل موسوى تبريزى - عطرالله مرقده - بهره بردم.

همچنين بيشتر كتاب رسائل شيخ اعظم انصارى را در نزد حضرت آيةالله مرحوم سيد ابوالفضل موسوى تبريزى - عطرالله مرقده - خواندم و بخشى از آن را از حضور اساتيد محترم حضرت آيةالله محمد حسن مرعشى و حضرت آيةالله كريمى استفاده كردم.

جلد اول كفاية الاصول مرحوم آخوند خراسانى را از حضور استاد محترم حضرت آيةالله امامى كاشانى بهره گرفته و جلد دوم آن را نزد استاد محترم، حضرت آيةالله موسوى بجنوردى فرا گرفتم.

كتاب بداية الحكمه علامه طباطبايى را در محضر حضرت آيةالله نجفى خوانده‏ام و كتاب منظومه ملاهادى سبزوارى را از حضور حضرت آيةالله خوشوقت و حضرت آيةالله سيد مصطفى محقق داماد بهره بردم.

بخشى از اسفار ملاصدرا را از محضر حضرت آيةالله محمدى گيلانى استفاده بردم.

درس خارج فقه و اصول را در حضور اساتيد محترم حضرت آيةالله خامنه‏اى؛ رهبر عزيز انقلاب و حضرت آيةالله مجتبى تهرانى تلمذ نموده‏ام، بدين‏گونه كه قريب پانزده سال در درس خارج فقه و اصول حضرت آيةالله مجتبى تهرانى شركت نموده و از ايشان بهره برده‏ام و خارج كتاب الجهاد و مكاسب محرمه را از حضور پرفيض مقام معظم رهبرى بهره گرفته‏ام.

خارج كتاب اجاره را نزد حضرت آيةالله رضوانى تلمذ نموده و خارج كتاب هاى دين و مضاربه را از حضور حضرت آيةالله امامى كاشانى استفاده كرده‏ام. خارج بعضى از قواعد فقه را در محضر حضرت آيةالله طاهرى خرم‏آبادى و حضرت آيةالله موسوى بجنوردى فرا گرفته‏ام. علم رجال و درايه را نيز در درس حضرت آيةالله امامى كاشانى شركت كرده‏ام.

اين‏جانب در علوم دانشگاهى داراى دكتراى حقوق مى‏باشم. لازم به ذكر است كه تحصيلات علوم حوزوى و علوم دانشگاهى اين‏جانب در تقويت يكديگر نقش داشته و از آن‏جا كه در رشته فقه و حقوق تحصيل نموده‏ام، تحليل هاى قواعد فقهى و قواعد حقوقى به كمك يكديگر آمده و نقش فقه و حقوق را در جامعه بهتر نشان داده‏اند.

دروس را خوب مطالعه نموده و از دست رئيس جمهور وقت و رئيس مجلس شوراى اسلامى وقت، جايزه علمى و لوح تقدير دريافت نموده‏ام.

از پايان‏نامه دكتراى خود در حضور داوران متخصص حوزه و دانشگاه دفاع نموده و به دريافت درجه عالى نائل آمدم. نكته حائز اهميت آن است كه اين پايان نامه در بين دانشگاه هاى رشته حقوق و علوم سياسى، به عنوان پايان نامه عالى و برتر و نمونه شناخته گرديد، البته هرچه بوده است توفيق خداوند بزرگ و عزيز مى‏باشد.

فعاليت هاى علمى

تدريس علوم حوزوى

از آن‏جا كه به تدريس و تعليم علاقه زيادى داشته و دارم، سعى و تلاشم بر اين بوده است كه تمام دروسى را كه خوانده‏ام، تدريس نمايم؛ زيرا عقيده دارم كه با اين روش هم دروس بهتر در عمق جان مى‏نشيند و هم عده‏اى ديگر از معلومات انسان بهره‏مند مى‏گردند و در نتيجه زكات علم هم پرداخت مى‏گردد. از اين رو نخست به تدريس دروس ادبيات پرداخته و سپس فقه و اصول را تدريس نمودم.

اصول فقه مظفر و شرح لمعه شهيد ثانى را بارها تدريس كرده و در علم كلام، تجريد الاعتقاد خواجه نصير الدين طوسى و كشف المراد علامه حلى را چند دوره تدريس نموده‏ام و شروحى را كه بر اين كتاب نوشته شده است، مورد ملاحظه قرار داده‏ام. كتاب الهيات تأليف استاد محترم حضرت آيةالله سبحانى را نيز تدريس كرده‏ام.

در علم رجال و درايه، مقدمه معجم رجال الحديث آيةالله خوئى و قواعد فقه را نيز تدريس كرده‏ام. هم اكنون علاوه بر تدريس كتاب هاى فوق، كتاب رسائل شيخ اعظم؛ انصارى و كتاب مكاسب ايشان و همچنين كتاب كفاية الاصول مرحوم آخوند خراسانى را تدريس مى‏نمايم.

تدريس علوم دانشگاهى

به موازات تدريس و تعليم علوم حوزوى، تدريس و تعليم در دانشگاه را نيز در نظر داشته و با خيل كثيرى از دانشجويان در ارتباط بوده‏ام و هميشه تلاش و كوشش مى‏كردم كه مسير درست و راه و روش صحيح و اسلامى را به دانشجويان بياموزم.

در دانشگاه در مقاطع ليسانس، فوق‏ليسانس و دكترى به تدريس كتاب‏ها و عناوين حقوقى و فقهى اشتغال داشته و دارم و عناوين حقوق مدنى و حقوق جزاء و حقوق بين‏الملل عمومى را تدريس كرده و به تدريس آيات الاحكام قرآن كريم و فقه تطبيقى نيز پرداخته‏ام.

تأليفات

در كنار تعليم و تعلم، تحصيل و تدريس، سعى كرده‏ام كه از نگارش و اشتغال به نويسندگى هم غافل نباشم. در نتيجه، حاصل آن، تعدادى كتاب و مقاله بوده است كه بعضى از آنها چاپ شده است و بعضى از آنها فقط به‏صورت دست نوشته باقى مانده است. اين تأليفات عبارتند از:

1 - قواعد ارث در قانون مدنى و فقه اماميه؛

2 - قاعده «الحدود تدرء بالشبهات»؛

3 - قضاوت زن در اسلام؛

4 - شهادت زن در اسلام؛

5 - حقوق تعهدات (جزوه تدريسى)؛

6 - تحليل كيفيت استناد به حديث رفع؛

7 - رساله‏اى در اجاره (دست نويس)؛

8 - رساله‏اى در بيع بين‏المللى (دست نويس)؛

9 - معرفت روايت و راوى در علم درايه و رجال؛

10 - بررسى روايات استصحاب از نظر سند و دلالت (دست نويس)؛

11 - مقالات فقهى و حقوقى.

لازم به ذكر است اين‏جانب در نگارش پايان نامه‏هاى زيادى كه توسط دانشجويان و طلاب به رشته تحرير در مى‏آيد، به‏صورت راهنما و يا مشاور، شركت داشته كه تعدادى از آنها را ذيلاً از نظر مى‏گذرانم:

1 - شبيه‏سازى انسان و احكام آن در اسلام؛ 2 - مضاربه و بررسى آن در رابطه با سپرده‏گذار و بانك؛ 3 - علم قاضى؛ 4 - تشريح بدن مسلمان؛ 5 - اجراء علنى حدود اسلامى؛ 6 - نظم عمومى؛ 7 - پيوند اعضاء؛ 8 - محاربه و ارتداد؛ 9 - مذاق شريعت؛ 10 - احكام كارت هاى اعتبارى در حقوق اسلام؛ 11 - قوانين جنگ در اسلام؛ 12 - احكام طلاق خلع؛ 13 - شروط تحميلى؛ 14 - شروط ضمنى؛ 15 - معاطات در اسلام؛ 16 - قاعده «تلف المبيع قبل القبض فهو من مال بايعه»؛ 17 - ترجمه و شرح و تحقيق باب القضاء كتاب سرائر؛ 18 - ترجمه و شرح و تحقيق كتاب احياء موات شهيد اول در دروس؛ 19 - نكاح در مكاتب مختلف اسلامى؛ 20 - جرم سياسى؛ 21 - بررسى خمس در اسلام؛ 22 - بررسى سقط جنين و... .

حدود شانزده سال داشتم كه رايحه انقلاب اسلامى ايران به رهبرى امام خمينى - رضوان الله تعالى عليه - به مشامم رسيد. اين‏جانب مثل ساير نوجوانان در راهپيمايى‏ها شركت مى‏كردم و اعلاميه‏هاى حضرت امام خمينى را توزيع مى‏نمودم. توضيح‏المسائل ايشان را به دقت مطالعه نموده و در جريان انقلاب، عكس‏هاى آن رهبر عزيز را به هر زحمت پيدا مى‏كردم و به مردم نشان مى‏دادم. به صورت پيوسته با مساجد كه سنگر مبارزه با طاغوت بودند، آمد و شد داشتم. روحانى مسجد جامع بافت؛ حاج آقا كريمى در آشنايى با احكام اسلامى و برانگيختن روح مبارزه در ما، تأثير به‏سزايى داشت.

عضو هيأت علمى

هم اكنون عضو هيأت علمى مدرسه عالى شهيد مطهرى مى‏باشم و به تدريس دروس حوزوى و دانشگاهى اشتغال دارم. علاوه بر آن، معاونت امور طلاب آن مدرسه عالى را هم برعهده دارم كه به امور اخلاقى، رفاهى و درسى طلاب گرامى رسيدگى مى‏كنم. در دفتر مقام معظم رهبرى در بخش استفتائات، پاسخگوى سؤالات شرعى نيز مى‏باشم.

در كنار تحصيل و تدريس، كوشش داشته‏ام از تبليغ دين كه رسالت اساسى هر روحانى است، غافل نباشم و حتى المقدور به‏صورت امام جماعت سعى كرده‏ام كه پيام اسلام، قرآن و معصومين(ع) را به گوش مردم برسانم.

به جهت اطلاعات حقوقى كه دارم از طرف قوه قضاييه به اين‏جانب وكالت پايه يك اعطاء گرديده است، اما به خاطر اشتغالات علمى و علاقه به تدريس و تعليم، فعلا هيچ گونه فعاليتى در زمينه وكالت ندارم.

به توفيق الهى، نتيجه تدريس و تعليمى كه در حوزه و دانشگاه داشته‏ام، تعداد كثيرى طلاب و دانشجو مى‏باشد كه هم اكنون عده زيادى از آنها در قم مشغول ادامه تحصيل هستند و عده زيادى از آنها در كرسى تدريس دانشگاه انجام وظيفه مى‏نمايند و عده‏اى از آنها نيز در حرفه قضاوت يا وكالت، دين خود را به جامعه ادا مى‏نمايند.

نمايندگى مجلس خبرگان رهبرى

زمانى كه حدود سى سال و اندى داشتم جهت شركت در انتخابات خبرگان رهبرى ثبت نام نمودم. جهت نيل به اين مطلب، لازم بود كه شوراى محترم نگهبان امتحان بگيرد تا اين‏كه اجتهاد بنده محرز گردد. اين‏جانب در امتحان شوراى نگهبان شركت كردم ومردم مؤمن و شريف استان كرمان در دوره چهارم انتخابات مجلس خبرگان رهبرى به اين‏جانب رأى دادند .

 

نام پدر
سال تولد
محل تولد
ساکن
نماینده استان
کرمان
نام مهم‏ترین اساتید درس خارج
نام تخصص‏هاى علمى (غیر از فقه و اصول)
نام مهم‏ترین آثار علمى
فعالیت‏هاى علمى
مسئولیت كنونی
مسئولیت قبلى
پست الكترونیكی
اسم الأب
تاریخ الولادة
محل الولادة
محل الإقامة
ممثل محافظة
آذربایجان شرقی
أبرز أساتذة خارج الفقه
التخصصات العلمیة
أهم عناوین الآثار
النشاطات العلمیة
المسئولیة الحالیة
المسئولیة السابقة
برید الإلکترونی
ParentName
BirthDate
BirthPlace
LivePlace
ProvinceId
ImportantLessonTeacherName
OtherProficiency
ScientificWorks
ScientificActivities
CurrentLiability
PreviousLiability
Email
ارسال نظر
نویسنده
متن
*